#seyahat

13 Klasik Seyahat Anısı

Nereye Gidersek Gidelim, Aynı İkonik Anları Yaşıyoruz

13 Klasik Seyahat Anısı

Nereye gidersek gidelim, seyahat anılarımız hemen hemen tüm kültürlerde benzer olaylar etrafında şekilleniyor. Biraz bir kahramanın yolculuğu, biraz hayal alemi, seyahat kim olduğumuzu tanımlayan anılarla bulunduğumuz yerden ayrılma ve geri dönme eylemidir. 

1. O kadar erken yola çıkılır ki, kendinizi bir rüyanın içinde zannedersiniz

Fotoğraf: Bob Jagendorf(http://www.flickr.com/photos/bobjagendorf/)

Seyahat hakkında en güzel şeylerden birisi de, günlük rutinimizi ve düzenimizi alt üst etmesidir. Bazen sabahın çok erken saatinde yolculuğa başlamak, normalde asla dışarı çıkmayacağınız bir saatte evi terk etmek, sıklıkla görmediğiniz şeyleri görmek: Bu an bir rüyayı andırabilir, daha onu yaşarken bir anıya dönüşür.

2. Bir masalın içindeymiş gibi hissettirir

Fotoğraf: Benson Kua(http://www.flickr.com/photos/bensonkua/)

Uçağa binip havalanmaya başladığınızda, kendinizi doğal, masalsı bir hisse kapılmış bulursunuz. İnanılmaz olan şey, kısmen uçak teknisyenlerinden hava trafik kontrol merkezi çalışanlarına, mühendislerden servis personeline kadar, görünür olan ve arka planda kalan, bu ayrılma anısını sizin için çaba gerektirmeyen bir eyleme dönüştüren çok sayıda insandır. Diğer bir kısmı ise, karadan on binlerce fit yüksekte uçuyor olmaktır.

3. Ekibinizi bulursunuz

Fotoğraf: Beraldo Leal(http://www.flickr.com/photos/beraldoleal/)

Seyahatin en eğlenceli anlarından biri de arkadaşlardan oluşan bir ekip bulmaktır. Genç gezginler için bu bir pansiyonda veya kamp alanında ya da couchsurfing üzerinden gerçekleşir. Ekibinizi bulmanın yarısı, vücut dilini doğru kullanmaktır. Sizin İspanyolcada onda dediğiniz gibi, gözdeki o belirli bakış. Diğer insanlarla ilişki kurma ve onlarla deneyimlerinizi paylaşma arzusu.

4. Bir daha asla karşılaşmayacağınız rastgele bir yabancı ile hayatınızın en ilginç sohbetlerinden birini yaparsınız

Fotoğraf: Jesslee Cuizon(http://www.flickr.com/photos/eelssej_/)

Yolda yabancılarla yapacağınız sohbetler, nasıl göründüğünüzü veya neler anlattığınızı umursamadığınızda ve aynı şekilde ortaya spontane ve orijinal şeyler çıktığında sizi esir alan unutulmaz anılara dönüşebilir.

5. Hayal bile edemeyeceğiniz bir yere ulaşırsınız

Fotoğraf: M. Lazarevski(http://www.flickr.com/photos/mlazarevski/)

Genellikle seyahatin merkezinde bir hedef adres vardır; mesela Korfu Adası, Yunanistan. Ancak genellikle, tüm beklentilerinizi paramparça edecek bir yere sizi götüren, yeni bir arkadaştan gelen Lefkada'ya bir tekne yolculuğu teklifi gibi beklenmedik bir olaylar serisidir.

6. Yapayalnız hissedersiniz

Fotoğraf: Tony Hisgett(http://www.flickr.com/photos/hisgett/)

Yeni arkadaşlar edinmenize ve yeni yerler görmenize rağmen, yeterince uzun ve derin bir seyahat her zaman yalnız anları da beraberinde getirir. Bazen evimizde dikkatimizden kaçan veya hafife aldığımız şeyleri fark ettiğimiz anlar, işte bu kendi içimize döndüğümüz zamanlardır.

7. Kendi kendinizi korkutursunuz

Fotoğraf: Jon Rawlinson

Uçurumdan atlamak gerekmiyor. Yolda her tür kan donduran anıyı yaşamak mümkündür. Brezilya'da bir otobüs şoförünün keskin bir dönüş yaparak otobüsün bir yanındaki tekerleklerin tamamen yerden kesilmesi veya 200 kişinin önünde sahneye çıkıp \"Maggie May\"i söylemeye karar vermek. Eğer bir yolculukta en az birkaç kez kendinizi korkutmuyorsanız, gerçekten seyahat etmiyorsunuzdur.

8. Bulunduğunuz yeri tanımaya başladığınızı hissedersiniz

Fotoğraf: Armando Maynez(http://www.flickr.com/photos/amaynez/)

Buenos Aires'de iki hafta geçirdikten sonra Calle Defensa'da bir öğleden sonra güneşin altında oturduğunuz bir an gelir ve yabancı caddelerde yolunuzu bulmayan çalışırken yaşadığınız zorluklardan sonra artık kendinizi o yeri tanıyormuş ve hatta seviyormuş gibi hissedersiniz.

9. Gördükleriniz, size yoksulluğun her yerde olduğunu hatırlatır

Fotoğraf: Nathan Hayag

Toronto'da, Patagonya'nın küçük bir kasabasında veya San Francisco caddelerinde. Seyahat etmenin verdiği, sizi bulutların üstüne çıkaran o hissiyat, her yolculukta birkaç kez diğer pek çok insanın sizin kadar şanslı olmadığını görmenizle yerle bir olur.

10. Anlamlandıramadığınız yaşam tarzlarına tanık olursunuz

Fotoğraf: Graeme Law

Yoksul insanları görmenin de ötesinde, bazen seyahatlerimizin bizi en çok vuran anları, Peru, Ica'da çöplüğün üzerine kurulmuş bu gecekondu mahallesi gibi yerlerde yaşayan insanları gördüğümüzde, hiçbir anlam veremeden bu insanların yaşamlarına tanıklık ettiğimiz anlardır.  

11. Her şeyi bulanık yaşarsınız

Fotoğraf: Robert S. Donovan(http://www.flickr.com/photos/booleansplit/)

Yeterince uçtuktan, konakladıktan, daha fazla uçtuktan, otobüs yolculuğu yaptıktan ve harita okuduktan sonra seyahat artık kendi paralel zaman formu içinde var olan bulanık ve kenarları olmayan bir şey gibi hissettirmeye başlar.

12. Hayatınızın en güzel müziğini duyarsınız

Fotoğraf: Christian Holmér

Bazen, sadece farklı bir kültürde tanıdık gelen bir grubu görmenin enerjisinden faydalanmak, bazen de hiç tanıdık gelmese de, bir şekilde o an yaşadığınız deneyimleri mükemmel bir biçimde anlatan bir ritimle bir sokak müzisyeninin ağzından dökülen delici ifadeler.

13. Kalbinizi kıracak biriyle tanışırsınız

Fotoğraf: Ariadna Bruna

Her yolculukta başınıza gelmeyebilir, ancak yeterince uzun seyahat eden çoğu insan yolda bazıları başarı, bazıları beceriksizce romantik ilişkiler, kıl payı kaçırılan birlikte olma şansları, karşılıksız aşklar yaşamıştır. Her iki şekilde de çoğu zihninizde yer eder.
Pinterest Tumblr

David Miller

David Miller, Matador'da Kıdemli Editör (seyahat gazeteciliği 2010 ve 2011 Lowell Thomas ödüllerinin sahibi) ve MatadorU'da Program Direktörü olarak görev yapıyor.
Daha Fazlası

Siz seyahat ederken bu anılardan hangilerini yaşadınız?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.