#seyahat

(Adeta) Kolayca Ziyaret Edebileceğiniz 9 Ekstrem Adres

Size Övünme Hakkı Verecek Yapılabilir Geziler

(Adeta) Kolayca Ziyaret Edebileceğiniz 9 Ekstrem Adres

“Ekstrem.”

Ne sözcük ama...

Ortak bilincimiz, muhtemelen kasıtlı olarak \"ekstrem\" sözcüğünü aşağıdaki kültürel güçler sayesinde yalın ekstrem anlamına esnetti: Mountain Dew, X-Games, Most Extreme Elimination Challenge, Extreme Couponing ve sözcüğü “Xtreme” olarak yazmayı tercih eden her şey.

Bu sözcükle ilişkili şeyleri ulaşılamaz, mantık dışı, tehlikeli veya insan hayal gücünün sadece en uç sınırlarında mevcut olabilecek şeyler olarak düşündük. Ancak aynı zamanda önemleri abartılıyor da olabilir: Everest Dağının tam tepesinde bulunmakla, bir adım aşağıda bulunmak arasında gerçekten de önemli bir fark var mı?

Yine de, bu konumlara bakarak hissettiğiniz o inkar edilemez heyecanı yaşamak için bu yerleri aramaya devam ediyoruz. O an biliyorsunuz ki, dünya üzerindeki hiçbir şey sizin ulaştığınız düzeyi aşamaz.

Aşağıda: Sadece o an dünyanın tam olarak neresinde olduğunuzu bileceğiniz ziyaret etmeniz gereken ve bunu kolaylıkla yapabileceğiniz, her biri kendince ekstrem dokuz yer.

1. Cape Blanco, OREGON

Fotoğraf: Anita Ritenour

Oregon'un ve ABD'nin en batı noktası ve (toprak kayması, gelgit ve diğer nedenlerle) dünya üzerindeki en rüzgarlı yerlerden biri. Otomobil ile kolaylıkla ulaşılabilir.

2. Ölüm Vadisi, KALİFORNİYA

Fotoğraf: Phillip Capper(http://www.flickr.com/photos/flissphil/8875044)

Ölüm Vadisi, sıcak, soğuk ve rakımın ekstrem düzeylerde yaşandığı ya da Birleşik Devletler'in en alçak noktası olduğu için bunların yokluğunun hissedildiği bir yer. Ayrıca, şaşırtıcı derecede kolaylıkla ulaşılabilen bir konum. Zamanınız varsa ve deponuz doluysa bu yeri kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. 

3. Key West, FLORİDA

Fotoğraf: Florida Public Libraries(http://www.flickr.com/photos/keyslibraries/5768337648)

Key West'e doğru otomobil kullanmak her zaman kutsal bir yolculuğa çıkmış hissi verir: Okyanusun üzerinden geçen mantıksız derecede dar bir otoyolu kullanarak Birleşik Devletler'in güneydeki en uç noktasına varıyorsunuz. Bu yerde neler olup bittiğine dair pek çok şey söylendi. Ancak, bana göre bu yeri \"ekstrem\" yapan yolculuğun ta kendisi.

4. Quoddy Head, MAINE

Fotoğraf: Philip(http://www.flickr.com/photos/21202718@N00/2927747095)

Birleşik Devletler'in en doğu noktası. Başka bir ifadeyle ABD'nin Avrupa'ya en yakın noktası. Başka bir ifadeyle ABD'de güneşin doğuşuna ilk tanıklık eden yer. Yine başka bir ifadeyle Maine'de hoş bir fener. Bu yeri pek çok şekilde tanımlayabilirsiniz. Gittiğinizde sizin için ne ifade ettiğine kendiniz karar verin.

5. Tarifa, İspanya

Fotoğraf: Sidi Guariach(http://www.flickr.com/photos/sidi_guariach/2309253707/)

Kıta Avrupa'sının en güney noktası ve dünyadaki en rüzgarlı yerlerden biri. Uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü ile uğraşanlar ile kıtalar arasında süzülmek için uygun bir yer arayan her tür kanatlı hayvan için bir liman. İspanya'dan otomobil ile kolayca ulaşılabilir (ayrıca Birleşik Krallık'tan Cebelitarık hava alanına direk uçuşla da ulaşabilirsiniz). Ya da olur da Fas'taysanız, Tanca'dan feribotla gidebilirsiniz. Sadece 10 mil uzaklıkta.

6. Meghalaya, Hindistan

Fotoğraf: T. Saldanha(http://www.flickr.com/photos/fixingshadows/6260238404)

Dünyanın en ıslak yeri. Elbette bu ifadeye bir şerh düşülmeli. Hawai'deki Mauna Kea dünyanın en çok yağış alan yeri. Fakat orada kimse yaşamıyor. Adının anlamı \"bulutların mekanı\" olan Meghalaya'nın sakinleri yılda 470 inç yağmura maruz kalıyor. Her ne kadar uzakta da olsa, size çevreyi ve sadece muson sezonunda ortaya çıkan şelaleleri gösterecek çok sayıda yerel tur rehberi mevcut.

7. Chimborazo Dağı, Ekvador

Fotoğraf: Raul de Jose(http://www.flickr.com/photos/rauljose127/7605296790/)

Chimborazo Dağının duymuş olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Teknik olarak, deniz seviyesi yerine merkezden ölçtüğünüzde dünyanın en yüksek noktası. Ancak Everest ile benzerlikleri bununla sınırlı. Bu dağa tırmanmak, Everest ile karşılaştırıldığında çok daha kolay. Batı dünyası için Himalayalara nazaran daha kolay erişilebilir olması da cabası.

8. Green Bank, Batı Virginia

Fotoğraf: Ben(http://www.flickr.com/photos/b3nscott/1664602553/)

Her ne kadar \"Amerika'nın en sessiz yeri\" ifadesi kulağa resmi bir isim gibi gelmese de, bu nitelemeyi Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi'nin bulunduğu Batı Virginia'daki Green Bank'ten daha iyi karşılayan bir yer bulmakta zorlanacaksınız. FCC, sınırları içerisinde elektronik alet kullanımının yasak olduğu 13.000 mil karelik bir \"sessiz bölge\" belirledi. Ayrıca: Teleskop özgürlük heykelinden daha büyük ve yansıtıcısı bir futbol sahasını içine alacak büyüklükte.

9. El Caminito del Rey, İspanya

Fotoğraf: Fran Villena(http://www.flickr.com/photos/zzvillano/2558690325)

El Caminito del Rey. İspanyolcada \"Kralın Küçük Yolu\" anlamına geliyor. Fakat İngilizcede insanlar ona \"Dünyanın en tehlikeli geçidi\" diyorlar. Ve bunun iyi bir nedeni var: 600 fit yüksekliğindeki bir uçurumun kenarına tutunmuş çok küçük ve büyük ölçüde hasar görmüş bir patikadan söz ediyoruz. Fakat, diğer yürüyüş yollarının çok azında boydan boya uzanan ve sizi aşağı düşmekten alıkoyacak çelik teller olduğundan aynı zamanda belki de en güvenlisi.

Bu makale [Matador Network] üzerinden de görüntülenebilir(http://matadornetwork.com/).  Dünyanın dört bir yanından seyahat, kültür ve hikayelerin buluşma noktası olan Matador Network internet üzerindeki en büyük bağımsız seyahat yayınıdır.
Pinterest Tumblr

Jason Wire

Jason Wire Vanderbilt Üniversitesi'nden 2010 yılında mezun oldu ve takip eden yılı yazarak ve İspanya'da İngilizce dersleri vererek geçirdi. O tarihten bu yana Matador Network'de yardımcı editör olarak görev yapıyor ve şu anda Urban Daddy'de yazıyor. Manhattan'da yaşıyor.
Daha Fazlası

Bu ekstrem konumlardan en çok hangisini ziyaret etmek istersiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.