#spor

Kuzey Nikaragua'da 90 Gün

Nikaragua'nın Muhteşem ve Sıcak Dalgalarını Görüntülediğim Hayatımın Seyahati

Kuzey Nikaragua'da 90 Gün

Ekim ayında fırsat kapımı çalınca, hemen değerlendirmek istedim ve üç ay boyunca Nikaragua'nın daha sessiz olan Kuzey bölgesinde dalgaları ve sörfçüleri fotoğrafladım. 5/3 kış dalış giysimi burada Birleşik Krallık'ta bir çift sörf şortuyla takas etmek benim için kolay bir karar oldu. Bir sörf kampı ile (www.thunderbombsurf.com) yakın çalışma ilişkisi içinde olduğumdan, her gün güneş çok yoğunlaşmadan en iyi ışığı yakalayabileceğim an olan gün doğumundan önce kalktım. 

O sabah harika bir dolunay vardı. Bu nedenle, kumsala her zamankinden daha erken giderek ekstra çevre ışığından en iyi şekilde faydalanmaya çalıştım. Gün doğumunu ve ayın gözden kayboluşunu izlerken, her tayftan ışık gökyüzünü renklendirerek suda serin mavi tonları oluşturdu.

Bu bir mil uzunluğundaki plaj, dünyanın her yerinden gelen sörfçülerin toplanma merkezi gibiydi. Seyahatime başlayalı henüz birkaç gün olmuştu ki, kendi ülkemden birisi ile karşılaştım. Rüzgar dalgalarla uyum içinde olduğunda, deneyimli sörfçülerin kendini denize atmaları için dünya çapında koşullar ortaya çıkmış oluyor.

Ağır bir silindirik dalga hızla kıyıya yaklaştığında bazen içerideki sıkışmanın etkisiyle bir ucundan hava atıyor ve \"Tükürük\" adı veriliyor. Dalga içeri doğru kırıldığında, hava sıkışıyor ve dışarı sprey şeklinde atılıyor. Burada, sprey etkisiyle küçük bir gökkuşağı yaratan bir tüküren dalga görüyorsunuz.

Bu sıcak günlerde gün batmadan önceki son bir saatlik dilimler de suda farklı ışıklandırma seçenekleri sundu. Temiz kıyı rüzgarları, arkadan verilen ışık ile bir araya geldiğinde dalgaların yüzeyinde bir mozaik dokusu yaratmaya yardımcı oluyor.

Billy Anderson, kristal mavisi bir dalgayı eliyle yarıyor. Bu gibi görüntüleri elde edebilmek için biraz pratik yapmak gerekiyor. Suda çekim yaparken, sürekli olarak dalgaları, rip akıntılarını ve rüzgarı takip etmeli, sörfçülerin dalga üzerinde hangi çizgide kaydıklarına dikkat etmelisiniz.

Bu plajda sudan çekim yaptığınızda, normalde sadece sörfçülerin görebildiği manzaraları da yakalayabiliyorsunuz. Kendinizi bu boyutta dalgaların içine bırakmak için yanınızdaki teçhizatın göreve uygun olduğuna güvenmeniz gerekir. SanDisk Extreme kartlarım sayesinde geri dönüp, çektiklerimi yükleyene kadar kartlarımın sağlam kalacağına güvenebiliyorum.

Nikaragua'da yağmur sezonunun sonunu ve gerçekten inanılmaz görüntüler yaşatan birkaç fırtınayı yakaladım. O gece plajda sadece birkaç yüz metre uzağımıza bir yıldırım düştü ve acilen sörf kampının kapalı mekanlarına koştuk. 
Pinterest Tumblr

Callum Morse

Callum Morse denizin büyüsüne çok küçük yaşlarda kapılmış. Sörf ve okyanus fotoğrafçılığı alanlarında uzman.
Daha Fazlası

Fotoğraflamak için siz nereye seyahat etmek isterdiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.