#açık hava

İhtişamlı Sakin Kazan

Güney Oregon'daki Görkemli Krater Gölünün Keşfi

İhtişamlı Sakin Kazan

Yaklaşık 8000 yıl önce bir deprem dünyayı salladı ve güney Oregon'daki bir dağ kelimenin tam anlamıyla parçalanarak Krater Gölünü oluşturdu. Benim gibi yeni bir Oregon sakini için, Krater Gölünün arkasındaki hikaye kulağa daha çok efsane gibi geliyor. Geçen yaz arkadaşlarımla birlikte dışarı çıkıp Krater Gölünün ihtişamını kendi gözlerimizle görmek istedik.

Parka girdik ve göle kıyasla konumumuzu doğru tespit etmek için bulduğumuz ilk park yerine aracımızı park ettik. Tozlu bayırı çıktığımızda, bizi tüm azametiyle Krater Gölünün panoramik bir manzarası karşıladı. Doğa nadiren içimi ürpertir, fakat bu kez başkaydı. Çok büyüktü. Çok güzeldi. Çok dingindi.

Hafta sonunu teknik olarak bir kaldera (bir volkanın çökmesiyle ortaya çıkan kazan biçimli oluşum) olan \"krateri\" keşfetmeye ayırdık.

Krater Gölü 5 mile 6 mil uzunluğunda, en derin noktasının rakımı 1949 feet ve kendisini çevreleyen kayaların yüksekliği 2000 feet'i buluyor. İhtişamını anlatmak için tek bir fotoğraf karesi veya sözcükler yeterli değil. Her köşe başında karşınıza ağzınızın açık bırakacak başka bir manzara çıkıyor.

Su geniş, derin ve saf. Göle akan veya kaynağını gölden alan bir nehir olmadığı için Krater Gölü kirleticilerin girişine kapalı ve bu nedenle, dünyanın en derin ve berrak göllerinden bir tanesi.  Yaklaşık 12 metre derinlikte yüzen alabalıklar gördük.

Durgun su, bizi adeta onu rahatsız etmeye zorluyordu. Kayalardan atladığımızda, suya mı yoksa gökyüzüne mi dalacağımız belirsizdi.

Resimlerime tekrar baktığımda tüm bu güzelliklerin aslında bir rüya olduğunu düşünmek mümkün. Bu yağışlı Oregon kışlarında sıklıkla Krater Gölü parkındaki o güneşli günler aklıma geliyor. Bu anılar bana, böylesi güzellikleri hemen arka bahçemde bulabileceğim bir yerde yaşadığım için minnettar olmam gerektiğini hatırlatıyor. Krater Gölü kendisini keşfetmek için gelenler adına bir ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.
Pinterest Tumblr

Erin Vroom

Erin Vroom iki hobisi, fotoğrafçılık ve videografi aracılığıyla dünyayı gezerek öykülerini anlatma konusunda oldukça tutkulu.
Daha Fazlası

Sizin arka bahçenizde henüz keşfetmediğiniz güzel yerler var mı?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.