#hayvanlar

Fotoğraf Makinemi Bir Timsah Yedi

Everglades'te Ekstrem Yakın Çekimler

Fotoğraf Makinemi Bir Timsah Yedi

Sorumluluk reddi: Bir timsah ile yüz yüze gelmenizi tavsiye etmiyoruz ve bir bataklığa düştüğünde bellek kartınızın işlevlerini icra edebileceğini garanti edemeyiz. SanDisk SD™ bellek kartlarımızı (64GB'a kadar) bir metrelik tuzlu veya tatlı suda 72 saate kadar test ettik (ürün kullanım öncesi temiz ve kuru olmak koşuluyla). Aşağıdaki öykü inanılmaz, fakat henüz test sınanmadı.

© Mario Aldecoa

Ben Everglades Timsah Çiftliğinde çalışıyorum ve her zaman gece vakti timsahların gözleri gölde parıldarken uzun ve geniş bir pozlama yakalamayı istedim. 12 Aralık 2012'de düzenlediğimiz yıllık tatil partisi bana mükemmel fırsatı verdi. Ya da ben öyle düşünmüştüm.

© Mario Aldecoa

Tripodumu, fotoğraf makinemi, geniş açılı lenslerimi ve gerektiğinde arkamı kollayacak bir iş arkadaşımı yanıma aldım. Zehirli yılanlar, timsahlar ve krokodiller gibi tehlikeli sürüngenlerle yıllarca çalıştığım için çekimin oldukça kolay olacağını düşündüm. Timsahlarla etkileşime girmeme bile gerek olmayacaktı.

Arkadaşım ve ben mehtabın bulunmadığı o karanlık gecede kapıdan geçtik. Fenerlerimizin ışığıyla hemen birkaç timsahın parlak gözlerini fark ettik. Çekimi zemin seviyesinden yapmak amacıyla tripodumu su sınırından yaklaşık bir metre uzağa yerleştirdim. Ben fotoğraf makinesinin pozlamasını ayarlarken timsahlar da yavaş yavaş yaklaşmaya başladılar. Çevreyi kontrol ettikten sonra timsahların sakin olduğuna ve beslenme beklentisi taşımadıklarına kanaat getirdim.

Gözlerini ve ön planı aydınlatmak için bir flaş kullanarak çekim yapmaya başladım ve bazı hareketleri yakalamak için uzun pozlamaya izin verdim. Bir sonraki görüntünün o tam istediğim fotoğraf olabileceğine inancım tamdı. Tam ben çekimi yapmak üzere deklanşöre basıp flaş patladığı an, büyük bir timsah saldırarak fotoğraf makinesini lensinden kaptı.

© Mario Aldecoa

Geriye doğru zıplarken tripodun ayaklarından birini yakalamayı da başarmıştım. Tripodu bırakmadığım için timsah beni suya doğru çekmeye başladı. Kafasını şiddetli bir şekilde sallayarak timsah ödülünü ellerimden söküp aldı ve karanlık suda kayboldu.

© Mario Aldecoa

Sersemlemiş ve biraz da şoke olmuştum. Birkaç saniye içinde 1300 Amerikan Doları değerinde bir ekipmandan olmuştum. (Ayrıca, timsahın dişlerinin arasındaki şey ben de olabilirdim.) Sonraki günlerde fotoğraf makinemi sonsuza kadar kaybettiğimi yavaş yavaş kabul ettim.

16 Ağustos 2013'e hızlı saralım. Bakıcılardan biri, yavrulama göletinde beslenen bir timsahla ilgilenirken bir timsahın ayaklarının çevresinde ilginç bir şey fark eder. Daha yakından incelediğinde onun bir fotoğraf makinesi olduğunu anlar. Bu ziyarete gelen turistlerden birinin değil, benim fotoğraf makinemdir.

© Mario Aldecoa

Yavrulama göletinde sekiz aydan sonra, hala orada. Lensindeki ve gövdesindeki diş izlerini görmek mümkündü. Çamur üzerindeki her aralıktan içeri girmişti. Bellek kartı yuvasını açtım ve SanDisk kartı çıkarttım. Temizleyip bir gün boyunca kurumaya bıraktık. Bir gün sonra kart okuyucuya taktığımda şaşırtıcı bir biçimde çalışıyordu. O talihsiz gece çektiğim tüm fotoğrafları görüntüleyebildim. Artık SanDisk Extreme kartlarına boşuna bu ismin verilmediğini ilk elden biliyorum.

© Chris Gillette
Pinterest Tumblr

Mario Aldecoa

Mario Aldecoa, Miami, Florida'da doğan ve büyüyen bir vahşi yaşam fotoğrafçısı. Everglades'de egzotik hayvanları fotoğrafladığı çalışması Animal Planet’in Miami Animal Police adlı programında yayınlandı.
Daha Fazlası

Sizin de fotoğraf çekerken böyle kıl payı kurtulduğunuz anlar oldu mu?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.