#seyahat

Vahşi Gezinti

Safari Karavanına Eşlik Eden Çitalar

Vahşi Gezinti

Bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olarak işimin avantajlarından biri de safariye katılabilmek. Vahşi yaşamı gözlemlemek, doğaya yakın olmak gibi nedenlerle her zaman sabırsızlıkla beklediğim kesinlikle özel bir zaman. Bu yılki safarim de bir istisna değildi.

Hayvanlar ön görülemez yaratıklar olduğu için her zaman her şeye hazır olmalısınız. Bu yıl Malaika isimli bir çita bize kolay kolay unutamayacağımız anılar yaşattı.

Game drive'ların (büyük hayvanları gözlemlemek için bir arazi aracı ile yola çıkmak) çoğunun aksine, sahada mümkün olan en uzun süre kalmak için sabah saat 06.00'da ayrılacak ve gün batımına kadar dönmeyecektim. Bu bana savanda tam 12 saat kalma imkanı verdi.

Çok sıcak olduğu ve hayvanların çoğu bir gölge bulup altında beklemeyi tercih ettiği için öğle saatlerinde tipik olarak çok fazla şey görmeyi beklemiyordum. Ancak çitalar gündüzleri avlanır. Sıcak olabilir, fakat onlar takip edip yakalayabilecekleri her av için sürekli tetiktedirler.

Genellikle onları, avlarını önceden görüp pusu kurmalarına olanak tanıyacak yükseklikte çim zeminli küçük tümseklerde otururken bulursunuz. Fakat bir gün bir çift çita araçların daha iyi tümsekler olabileceğine karar verdiler.

Öğle yemeği zamanıydı. Aynı gün erken saatlerde gördüğümüz bir anne ile üç yavrusunu bulmak umuduyla çevreyi gezerken yavrulardan biri 4x4'ümüzün kaputuna atladı. Metalin çok sıcak olduğuna karar verip tekrar aşağı atlamadan önce orada brş saniye kadar kaldı. Ne yazık ki, kardeşleri ve annesi gölgenin daha makul bir seçenek olduğunu düşünüp bir ağaç gövdesinin yakınlarındaki uzun otların arkasına saklandılar. Biz de Malaika'yı aramak için yolumuza devam ettik. Maasai Mara'daki tüm çitalar arasında otomobillerin üzerine tırmanmasıyla en iyi bilinen çitalardan biri de Malaika.

Mara'da yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra ona ve uzun otlarda oturan yavrusuna rastladık. Yakınlarda bir yerde kenara çektik ve sabırla beklemeye başladık. Çok uzun beklememiz gerekmedi. Yaklaşık üç dakika sonra Malaika aracın üzerinde oturmak için uygun bir yer olduğunu düşündü ve arka tarafına çıktı. Göz açıp kapayıncaya kadar 4x4'ün tepesine çıkarak kafesinin üzerine tehlikeli bir şekilde tünedi. Bundan iki dakika sonra yavrusu da eğlenceye katılmaya karar verdi ve artık aracımızın üzerinde ufku tarayan biri anne diğeri yedi aylık erkek yavrusu olmak üzere iki çitamız vardı.

Yaklaşık 15 dakika sonra çitalar artık rahatlamış görünüyordu ve ben de onları ürkütmeden biraz daha rahat hareket edebileceğimi düşündüm. 1 m'lik yansıtıcımı çıkarttım. Genellikle onları çok uzaktan gördüğünüz için yansıtıcılar büyük kediler gibi vahşi hayvanlar ile pek sık kullandığınız bir ekipman değildir. Ancak bu, kaçırılmayacak kadar iyi bir fırsattı ve onları korkutacağı endişesiyle flaş kullanmak da istemedim. Önce yansıtıcı aracın diğer tarafında olacak şekilde çekim yapmaya başladım ve yavaş yavaş yansıtıcıyı Malaika'ya bir metre uzaklığa kadar taşıdım. böylelikle, arkadaki parlak gökyüzünü dengeleyecek hoş ve sıcak bir destek ışığı elde ettim.

Çitalar tavanda gezerken iki saat boyunca çekim yaptıktan sonra çitalar uzakta bir sürü gördüler ve daha yakından incelemek üzere araçtan aşağı atlayıp uzaklaştılar. Beni ve üç arkadaşımı tekrar yaşanması pek mümkün olmayan ve yaşadığımız sürece hatırlayacağımız bir deneyimle birlikte 4x4'ümüzün içinde bırakıp gittiler. Aynı zamanda eğitici bir deneyimdi. Aramızda herhangi bir koruma olmadan onlara sadece 30 cm mesafede uzunca bir süre geçirmeme rağmen bu süre boyunca kendimi hiç tehdit ya da risk altında hissetmedim. Onlar korkulması gereken büyük kedilerden ziyade bizim aracımızın üstünde tembellik yapan iki büyük kediydi.
Pinterest Tumblr

David Newton

David Newton fotoğrafçılığın her türünü deneyimleme ve her türünde çekim yapma konusunda tutkulu bir fotoğrafçıdır.
Daha Fazlası

Siz de böyle yakın vahşi yaşam fotoğrafları çekmek ister miydiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.