#insanlar

Değişmeyen Tek Şey, Değişimin Kendisidir

Kamboçyalı Bir Keşiş 45 Yıl Sonra Bir Tapınağı Tekrar Ziyaret Ediyor

Değişmeyen Tek Şey, Değişimin Kendisidir

*Bu yayın, Kike Calvo'nun National Geographic'te yayınlanan ve seyahatleri sırasında karşılaştığı ilgi çekici insanların profillerini aktardığı Dreams of the World serisinden alınmış bir örnektir.

60 yaşındaki Budist keşişi Tak Tak, Angkor Kamboçya'da Ta Prohm tapınağında sabahın sessiz ihtişamı üzerine düşünürken dudaklarından şu sözcükler döküldü. \"Buraya son geldiğimde çok gençtim. Sanırım 45 yıl önceydi. 

Eski duvarları sarmalayan çok daha fazla sayıda ağaç ve daha büyük bitkiler vardı.\" Tak Tak bas rölyeflere uzun uzun baktı ve tapınağı henüz genç bir keşiş adayı olarak ilk kez gördüğü andaki duyguları yeniden yaşadı.

Onun bulunduğu Phras Ang Tep isimli manastır ile Ta Prohm arasındaki uzaklık beş kilometreden az olmasına rağmen, bu onun hayatı boyunca tapınağı ikinci kez ziyaret edişiydi. Tak Tak, evinin yakınlarındaki Angkor şehrinin bu sekiz yüz yaşındaki Dünya Mirası koruma alanını bir daha görüp göremeyeceği konusunda tereddütlü fakat kayıtsız bir ses tonuyla şu sözcükleri sarf etti. \"Manastır hayatı disiplinlidir ve kurallara saygı gösterilmelidir. Elbette dışarı çıkıyorum. Fakat sadece gerektiğinde...\"

Kalıntıları görmek için her yıl iki milyon turist bölgeye akarken, bilim insanları yapıyı korumak için azami gayreti gösteriyor, vurguncular ise bu ilahi mekandan bir parça koparmak için şanslarını deniyorlar. Tak Tak kaçınılmaz olarak Ta Prohm'un da değişmeye devam edeceğini biliyor.

\"Her şey sürekli değişiyor. Her şey akıyor. Geçiciliğin öğretisi budur\" diyor Tak Tak. \"Benim hayalim, daha çok sayıda Budist keşiş görmek. Yeni nesillere rehberlik etmek, onlara Buda'nın kurallarını öğretmek ve bu kurallara uymaları konusunda teşvik etmek amacıyla Therevada Budist geleneğinde bir önder olmak istiyorum.\"
Pinterest Tumblr

Kike Calvo

Kike Calvo ödüllü bir fotoğrafçı ve çift dilli bir İspanyol gazeteci, fotoğrafçı ve yazar.
Daha Fazlası

Çocukluk yıllarınızda gittiğiniz bir yeri daha sonra tekrar ziyaret ettiniz mi? Ne gibi değişiklikler gözlemlediniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.