#seyahat

Soğuk ve Gri, Sıcak ve Renkli

Grönland'ın Şaşırtıcı Manzarası ve Kültürü Tezatları Bir Arada Barındırıyor

Soğuk ve Gri, Sıcak ve Renkli

Grönland sürprizlerle dolu bir yer. Çok çeşitli ve etkileyici manzaraları olmasına rağmen, burada yaşayacağınız deneyimi eşsiz kılan küçük köylere yapılan ziyaretler. Bu fotoğrafik yolculuğun tadını çıkarın.

Dünya Mirası Koruma Alanına Giden Illulisat Ahşap Platformu

Ilulissat, Kuzey Kutup dairesinin 200 km Kuzeyinde, Batı Grönland'da yer alıyor. Arktik Tundra boyunca bir ahşap platform üzerinde yürüyüş yaparak bir Dünya Mirası Koruma Alanı olan Ilulissat Buz Fiyortunu görebileceğiniz yer işte burası. Bu fiyort, dünyadaki en aktif buzullardan biri olan Sermeq Kujalleq'ten kopan devasa buz dağlarına ev sahipliği yapıyor.

Ilulissat Buz Fiyortu

Ilulissat Buz Fiyortunun bu görüntüsüne tanıklık etmek için sabahın erken saatlerinde ahşap platform boyunca bir yürüyüş yapmaya değer. Körfezdeki bazı Buz Dağları, yüksek apartmanlardan bile daha büyük boyutlara sahip. Tepede, insanların manzaraya tanıklık ederken rahatça oturabilecekleri bir piknik masası ve banklar da mevcut. Siz yine de kalın giyinin, ne de olsa hala kutup dairesindesiniz.

Paamiut

Grönland oldukça gri ve karanlık da olabiliyor. Çoğu köyde oldukça renkli evler ve yapılar bulunduğuna da şahit olduk. Paamiut köyündeki bu parlak duvar, kasvetli günümüzü aydınlatıyor.

İskandinav Harabeleri

Vikingler Grönland'a 12. Yüzyılda yerleşti. Kızıl Erik, buraya yerleşimci ilgisini arttırmak için Greenland (Yeşil Topraklar) adını verdi. Güney Grönland'daki Hvalsey Kilisesi, İskandinav Harabeleri arasında en iyi korunanlardan biri.

Skoldungen Adasının Terk Edilmiş Köyü

Hükümetin insanları başkent Nuuk veya ticaret merkezi Sisimiut gibi şehirlere taşıması sonucunda Grönland'daki pek çok İnuit yerleşim birimi kapatıldı. Terk edilmiş bir köyü ziyaret etmek tüyler ürpertici bir deneyim. Geride çok şey bırakılmış. Etrafa dağılmış ayakkabı ve oyuncaklar, bozulmamış yataklar ve sanki sahiplerinin geri dönmesini bekleyen binalar. Sanki herkes birdenbire, toplanmaya zaman bulamadan ayrılmış gibi...

Kiliseler

Grönland'da çok sayıda kilise bulunuyor, neredeyse her köyde bir tane var. Genellikle bir tepenin zirvesine ya da kasabayı en iyi gören yere inşa edilmişler. Burada yaşayan insanlar için bir toplanma yeri kimliği taşıyorlar. Kiliseler oldukça ilginç ve fotoğraflamaya değer. Geleneksel görünümlerini yüzyıllar boyunca korumayı başarmışlar.

Kızak Köpekleri

Kızak köpekleri hala Grönland kültürünün önemli bir parçasını teşkil ediyor. Grönland'da şehir ve köyleri birbirine bağlayan yollar yok. Dolayısıyla, şehir sınırlarını terk ettiğinizde kutup buz örtüsünde yanınızda sadece onlar var. İnsanlar kızak köpekleri ile birlikte avlanıyor ve kışın ulaşım aracı olarak onları kullanıyorlar.

Büyüleyici Kutup Manzarası

Grönland sakinleri büyüleyici bir konumu nasıl seçeceklerini iyi biliyorlar. Bu köyün üzerinde karla kaplı devasa dağlar yer alıyor. Ortam pek bağışlayıcı olmasa da, burada yaşayan insanlar durumlarından mutlu görünüyor.

Tipik Köy

Gemiyle yaklaşırken köylerin çoğu böyle görünüyor. Kayalık sahillerde renkli evler tarafından karşılanıyoruz. Grönland'a karayoluyla gitmek imkansız, dolayısıyla ülkeyi bir keşif gemisi veya uçak ile keşfedebilirsiniz. Gemiyi öneririz; pek çok köyü ziyaret edip, ada sakinleri ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Itilleq

Itilleq, Kuzey Kutup Dairesinin kuzey hattında bulunan küçük bir köy. Bu köyde, çoğu geçimini balıkçılık, avcılık ve turizm ile sağlayan yaklaşık 150 kişi yaşıyor. Köylüler bizimle dostluk amaçlı bir futbol maçı yapmak istediler ve ardından bizi çay içip çörek yemek üzere evlerine davet ettiler. Çarpıcı derecede güzel, özel bir ziyaret adresi.

Grönland bize çok farklı sürprizler yaşattı. Arktik tundranın turuncu, yeşil ve sarı renkleri, kasvetli gökyüzü ve karla kaplı dağları ile muhteşem bir kontrast oluşturuyordu. İnsanlar sıcakkanlı ve konukseverdi. Dışarısı soğuk olsa da, dünyanın zirvesinde yer alan bu henüz keşfedilmemiş ülkede yolculuk ettiğimiz süre boyunca sıcaklığı kalplerimizde hissettik. 
Pinterest Tumblr

Dave and Deb Bouskill

Planet D herkeste maceraya atılma isteği uyandırır. Bir seferde sadece tek bir deneyim sloganıyla dünyayı keşfeden Dave ile Deb, seyahat konusundaki en tutkulu hikaye anlatıcılarından ikisi.
Daha Fazlası

Siz hangi ülkeyi ziyaret edip keşfetmek isterdiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.