#seyahat

Güneşin Üzerime Batmasına İzin Verme

Kamboçya Boyunca Yapılan Bir Yolculuktan Favori Fotoğraflar

Güneşin Üzerime Batmasına İzin Verme

Geçtiğimiz Kasım ayının 10 gününü, arkadaşım Sam McGoun'u Siem Reap'daki Sala Bai Hotel ve Restoran Okulu'nun öğrencileri için bağış toplamak ve insan kaçakçılığına karşı mücadeleyi desteklemek amacıyla Kamboçya'da 701 km boyunca koşarken, bisiklete binerken ve yüzerken fotoğraflayarak geçirdim.

Sam, Battambang yolunda gün batımına doğru pedal çeviriyor

Serüvenimiz boyunca Sam'in, ekibimin ve benim tecrübe ettiklerimizi yansıtan 7.600'den fazla fotoğraf çektim.  Bu hacimdeki dosyaları, yönetilmesi daha mümkün birkaç yüz adet görüntüye dönüştürmek üzere düzenlemek oldukça zorlu bir görev.  Ardından birkaç favori resim seçmek ise neredeyse imkansız.

Ancak, çekimden sonra seçtiğim 500 civarındaki fotoğrafa göz gezdirirken hep bir avuç fotoğraf ön plana çıkmayı başardı.  Hemen hemen hepsinin bir ortak noktası vardı: arka planda parlayan güneş ışığı.  Sam'in gün batımından hemen önce ve gün doğumundan hemen sonra çektiğim bu fotoğrafları favori fotoğraflarımdan bazıları.

Sam, meşhur Battambang bambu treni yolu kenarında bir köprü duvarında yürürken

Her fotoğrafçının onaylayacağı gibi, muhteşem bir fotoğrafın en önemli unsuru ışıklandırmadır.  En iyi görüntüler, her zaman ışığı en ilginç ve en güçlü şekilde kullananlar olmuşlardır.  Dramatik ışık, en sıradan nesnelerin bile muhteşem görünmesini sağlayabilir.

Güneşe doğru çekim yapmak ve görsel efekt olarak arka ışık kullanmak, yıllardan beri tecrübe ettiğim bileşimsel bir ışıklandırma tekniği.  Bu tekniğin, fotoğrafçılığın en temel kurallarından birine, yani fotoğrafçının ışığı daima arkasına almasına tezat teşkil etmesine rağmen, fotoğrafladığım nesnenin güneşin ışıklarıyla yumuşamasından hoşlanıyorum.  Benim bu fotoğrafçılık tekniği ile çekim yapmaya devam etmemi sağlayan da işte bu ruhani, nostaljik efekt.

Sam Chom Bok'a doğru pedal çevirirken günü de güçlü bitiriyor

Bu gibi fotoğraflar çekmek için kendimi lensin doğrudan güneşe bakacağı şekilde konumlandırırım.  Nesneye odaklanırım, çerçeveyi ayarlarım ve güneş ışığının ne kadar sert olduğuna bağlı olarak bir veya daha fazla sayıda tam duruş ile görüntüye aşırı poz veririm.  Güneşin açısı, her fotoğrafın sıcaklığını, kontrastını ve dokusunu önemli ölçüde etkiler.  Buna ek olarak, fotoğrafa aşırı poz vermek, arka plandaki önemli detayları öne çıkarır ve öndeki nesnenin de yeterince detaylı olmasını sağlayarak tamamen bir siluete dönüşmesini de engeller.  Güneşin köşeden çerçeveye girdiği veya fotoğrafını çektiğim nesnenin arkasından kendini göstererek fotoğraf yüzeyinde altından bir parıltı oluşturduğu bu türden görüntüleri çekmeyi seviyorum.

Her ne kadar farklı türden fotoğraflar çekmekle övünsem de, kendi tarzımı oluşturma, onu sürekli geliştirme ve kendime özgü bir fotoğrafik ses yaratmaya ihtiyacım olduğunun da farkındayım.  Gözüm sürekli olgunlaştığı ve ilham kaynaklarım sürekli değiştiği için bu benim sürmekte olan hedeflerimden biri.  Arka ışığı yaratıcı bir cihaz olarak kullanan bir fotoğraf portföyü oluşturmak, kendim için basit ancak akılda kalır bir kişisel fotoğrafik imza geliştirmek adına önemli bir girişim.

 

Sam ve Sala Bai hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret edin: http://www.touchsalabai.com.
Pinterest Tumblr

Scott A. Woodward

Scott A. Woodward'nın benzersiz öyküleyici fotoğraflama tarzı gerçek duyguları yakalıyor ve bir öyküyü tek bir karede anlatmayı başarıyor.
Daha Fazlası

Bir yolculukta çektiğiniz fotoğraflar arasından en gözde fotoğrafı nasıl seçersiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.