#spor

Sakın Yukarı Bakma

Tehlikeli Bir Buz Tırmanışı Rotasında İlk Deneme

Sakın Yukarı Bakma

British Columbia'da bulunan Wells Grey Şehir Parkı sınırları içinde yer alan Helmcken Şelalesi, 141 metrelik yüksekliğiyle Kanada'da bulunan en yüksek dördüncü şelale unvanına sahip. Su, şelaleden kaynaklanan sisin aşağı sarkan ve yatay kayaların üzerinde donup kaldığı doğal bir amfi tiyatro üzerinden çağlıyor. Bu şelaleyi, dünyanın en iyi buz tırmanışçılarından ikisi olan Will Gadd ve Tim Emmett keşfetti ve ben de bu macerayı tarihe kaydetmek için oradaydım.

Will ve Tim bu aşağı yönlü mağarayı ilk keşfeden ve burada ilk tırmanışı gerçekleştiren tırmanışçılar oldular. Buzun kayaya benzersiz yapışma şekli ve kayaya çivi yerleştirme becerisi, ekipmanlarının kendilerini yüz üstü bırakmayacağını bilerek donmuş duvarlara güvenli bir biçimde tırmanmalarına olanak sağladı.

Pek çok kez her an düşecekmiş gibi duran buzdan hançerlerin altında durmak zorunda kaldığım için bu çekim sırasında ben de çok dikkatliydim.

Tırmanışçılar tüm mağara tavanını kaplayan buzdan hançerlerin arasından bir yol açtılar. Pek çoğu neredeyse bir otomobil ağırlığındaydı ve her an düşmeye hazır görünüyorlardı. Ansızın yukarıdan aşağıya düşüyorlardı.

Tim'in bu rotaya verdiği isimle \"Püskürtme\"nin üçüncü kademesinde veya çok eğimli bir bölümünde Will'i görüyoruz. 20 metrelik yatay tırmanışı henüz bitirdi ve şu an yaklaşık 40 derece baş aşağı duruyor. Burada tırmanmak, zorluk derecesi açısından geleneksel buz rotalarından birkaç gömlek daha zor olduğundan türünün ilk örneği ve tırmanışçılığın zirve noktası.

Will'in buzlu mağarayı tırmanması için gereken kuvveti göstermek istedim ve dünyanın bu benzersiz ve gerçek üstü noktasında buzdan hançerlerle yan yana asılarak dağ ile bir bütün olduğu anda zamanı dondurdum.
Pinterest Tumblr

Christian Pondella

Christian Pondella ekstrem havalarda ekstrem sporları fotoğraflıyor.
Daha Fazlası

Christian'ın fotoğrafları arasında en beğendiğiniz hangisi ve nedeni nedir?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.