#açık hava

Düşme Fotoğrafları

10.000 Feet Yükseklikten Düşüşün ve Dört Soğuk, Karlı Kışın Ardından Hayatta Kalmak

Düşme Fotoğrafları

Sorumluluk reddi: Fotoğraf makinenizi bir uçaktan aşağı atmanızı önermiyoruz (hem fotoğraf makinesinin, hem de yerdeki insanların güvenliği için) ve bellek kartınızın düşüşten veya dört çetin Kanada kışından sonra çalışmaya devam edeceğini garanti edemiyoruz. SanDisk SD™ bellek kartlarımızı 5 metrelik düşüşlerde(16,4 feet), suda 1 metre derinlikte 72 saate kadar ve -13ºF (-25ºC) sıcaklıkta 28 saat süresince test ettik. Bu testlerin tamamını şu adreste bulabilirsiniz: http://www.sandisk.com/proof

 

Skydiving (hava dalışı) benim 11 yılı aşkın bir süredir hobim ve bu süre içinde 360 atlayış yaptım. Dört yıl önce, Kanada'da New Brunswick'te kulüpten arkadaşlarla birkaç atlayış yaptım. Birkaç sabah atlayışından sonra Cessna atlayış uçağımıza binip daha yüksek rakımlara çıktık.

 

 

Belirlenen yüksekliğe ulaştığımızda, kaskımdaki DSLR kamera yuvasının doğru çalışmadığını fark ettim ve atlayış öncesi fotoğraf makinemi pilota bıraktım.

Atladıktan kısa bir süre sonra pilot uçağı yana yatırdı ve fotoğraf makinem bir sonraki dalış ekibi atlarken onlarla beraber uçaktan düştü. O sırada uçağın yüksekliği 10.000 feet civarındaydı. Gruptan bir arkadaşım fotoğraf makinesini bizi geçip aşağı doğru giderken gördüğünü söyledi. Hiçbirimiz onun yoluna çıkmadığımız için şanslıydık!

 

 

İndikten sonra pilot bana neler olduğunu açıkladı. Fotoğraf makinesini kaybetmekten dolayı çok üzgündü. Birkaç saat boyunca bölgeyi aradık, fakat bir şey bulamadık.

Üyesi olduğum skydiving kulübü bu atlayıştan kısa bir süre sonra yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki bir hava alanına taşındı ve ben de fotoğraf makinemi içindeki fotoğraflarla birlikte bulma ümidimi rafa kaldırdım.

Yaklaşık dört yıl sonra birdenbire kendisi de bir fotoğraf kulübüne üye olan ve skydiving ile uğraşan bir arkadaşımdan bir e-posta aldım. Bana grup üyelerinden birinin, bellek kartında dalışçıların bulunduğu fotoğraflar olan bir fotoğraf makinesi bulduğunu haber veriyordu.

 

 

Dalış kulübümüzde pilotun fotoğraf makinemi kaybetmesi ile ilgili şakalar hala güncelliğini korumayı başardığı için benim fotoğraf makinem olabileceğini düşünmüşler. Hayret verici biçimde, gerçekten de öyleymiş! Birkaç e-postadan sonra bulan kişi ile bir görüşme ayarladım. Fotoğraf makinemi elden vermek istedi. Söylemeye bile gerek yok, berbat durumdaydı.

 

 

Fotoğraf makinesini, önceden dalış yaptığımız hava alanının yakınlarındaki bir parkta köpeği ile yürüyüş yaparken bulmuştu. Birinin gerçekten fotoğraf makinemi bulmuş olması beni hayrete düşürmüştü.

 

 

Bundan daha hayret verici olan ise, resimlerim hala duruyordu! Fotoğraf makinesi sadece 10.000 feet yükseklikten düşmekle kalmamış, acımasız derecede soğuk ve karlı dört Kanada kışını da atlatmıştı.

Hala dalış yapıyorum, fakat artık yanımda bir DSLR bulundurmuyorum. Bunun yerine, kaskıma kolayca ve güvenli bir biçimde yerleştirebildiğim GoPro'yu tercih ediyorum. İçinde her zaman bir SanDisk Bellek Kartı takılı oluyor. 

 

Öykü: Jonathan Nichols
Pinterest Tumblr

SanDiskStorytellers

SanDisk Hikaye Anlatıcıları, fırsatı yakaladıklarında anılarını fotoğraflayan, gündelik hayatta pekala karşınıza çıkabilecek insanlar.
Daha Fazlası

Siz hangi maceralarınızı filme aktarmayı başardınız?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.