#açık hava

Güney Afrika'da Aletsiz Tırmanış

Bir Tabloyu Andıran Llandudno Körfezinde Aletsiz Tırmanışın Ruhunu Yakalamak

Güney Afrika'da Aletsiz Tırmanış

Yaşama ilişkin farklı perspektifleri olan, olumlu karma yayan ve dünya ile arasında bir bağlantı olduğuna inanan insanlarla tanışmaktan keyif alırım. Matt Bush da bu insanlardan biri. Matt bir ekstrem macera atleti. Aletsiz tırmanıyor ve tırmanış sporuna yaklaşımı hayal edebileceğinizin ötesinde serbest.

Bu çekim için Matt'in tırmanmakta olduğu manzaranın temposunu ve güzelliğini yansıtmak adına daha çok sinematik kalitede bir görünüş ve his yakalamaya çalıştım. Çekim için seçtiğimiz yer, Cape Town'ın şehir hayatından bir kaçış arayan sörfçü ve turistlerin uğrak noktası olan, bir tablo güzelliğindeki muhteşem Llandudno Körfeziydi.

Amacım, Matt'in aletsiz tırmanışın ve kayalar ile bütünleşmenin neye benzediğine dair hikayesini paylaşmaktı. Matt kayaların üzerinde \"oynarken\" kendini buluyordu.

Böyle bir görevin başındaki kişi olarak, geride durup, fotoğrafını çektiğiniz nesne ile bir ilişki kurmalı ve çekimin gerekleri ile ilgili olarak karşılıklı bir anlayış geliştirmelisiniz. Bu gerçekleşirse, artık gerçekten birlikte çalışabilir ve bir \"mucizeye\" imza atabilirsiniz.

Matt her ne kadar halat kullanmadan tırmanan çok başarılı bir aletsiz tırmanışçı olsa da, hataya yer yok. Konu aletsiz tırmanışçıların filme ve fotoğrafa aktarılması olduğunda, onları kişisel alanlarına gerçekten saygı göstermeli ve diledikleri gibi \"akmalarına\" izin vermelisiniz. 

Yirmi yılın üzerinde bir süredir tırmanış ve dağcılık ile ilgileniyorum. Fakat bu saf \"akma\" durumuna sadece birkaç kez tanıklık etme fırsatı buldum ve dürüstçe ifade etmeliyim ki, Matt ile vakit geçirmek ve onun hayat hikayesini anlatmaya çalışmak benim için bir ayrıcalıktı. 

 

 
Pinterest Tumblr

Phil Coates

Phil, uzak yerlerde yapılacak prodüksiyonlar alanında uzman başarılı bir film yapımcısı ve fotoğrafçı.
Daha Fazlası

Sizin favori açık hava aktiviteniz ne?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.