#hayvanlar

Yetim Orangutanlar İçin Umut

Borneo'da Aşk ve Hayatta Kalma

Yetim Orangutanlar İçin Umut

Simona isimli anne Borneo orangutanı, Kalimantan, Borneo'da evlat edindiği ve öz yavrularıyla birlikte.

\"Yaşam listem\"de yer alan hedeflerden biri, bir anne orangutanı yavrusuyla birlikte vahşi doğada fotoğraflamaktı. Ancak, vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için geçmiş yıllarda Borneo'yu pek çok kez ziyaret etmiş olsam da, onları görmek oldukça ender rastlanan bir durum. Ben de bunun nedenini merak ettim.

Borneo Orangutan Sağkalım Derneği'nin (BOSF) Kalimantan, Borneo'da bulunan Nyaru Menteng Orangutan Rehabilitasyon ve Tekrar Doğaya Salma Merkezi'ne özel giriş izni almayı başardım. Orada, henüz küçük yaşta annelerinden ayrılmış 600'ün üzerindeki öksüz orangutandan bazılarını fotoğrafladım ve yaşamları hakkında bilgi edindim. BOSF'nin bu amaca özel toplanmış ekibi, genç ve öksüz orangutanları kanun dışı evcil hayvan ticareti zincirlerinden ve orman yangınlarından kurtararak onlara ikinci bir yaşam şansı veriyor.

Öksüz orangutanları yakından fotoğraflarken, onların ormandaki evlerini, hayattaki tek akrabalarını ve özgürlüklerini kısa bir süre içinde yitirmelerine neden olanların biz insanlar olduğunu düşünüp acı çektiğim çok zamanlar oldu.

Fakat çektiğim fotoğraflar arasından bir tanesi bana ilham veriyor; Simona isimli öksüz bir orangutanın fotoğrafı... BOSF Nyaru Menteng tarafından yıllar önce, ortamı yarı vahşi olarak nitelendirilebilecek bir adada tekrar doğaya salınmış ve yakın zamanda kendi yavrusunu doğurmuş, üstelik deneyimsiz başka bir anne orangutanın yavrusunu da evlat edinerek kendi yavrusu gibi büyütüyor.

Kendisi de henüz bir yavruyken annesini kaybetmiş olmasına rağmen, türün devamını sağlamak için sadece kendi yavrusunu değil, bir başka orangutanın da yavrusunu koruyan Simona'nın annelik içgüdüleri bu görüntüde bile kendisini belli ediyor.

Fotoğrafların empati uyandırma ve bir şeyleri değiştirme gücü olduğu bir gerçek. Bunun bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olarak benim için geçerli olduğunu söyleyebilirim. Çevremizdeki dünyayı daha iyi anlamamıza ve tanımamıza yardımcı olmak adına dünya ile paylaştığım her fotoğraf ve hikaye ile küçük olumlu farklılıklar yaratmaya devam etme konusunda beni cesaretlendiriyor.
Pinterest Tumblr

C.S. Ling

C.S. Ling, Asya-Pasifik bölgesindeki nesli tehlike altında olan türler ile yavaş yavaş ortadan kalkan doğa güzelliklerini fotoğraflıyor.
Daha Fazlası

C.S. Ling fotoğrafların bir şeyleri değiştirme gücü olduğunu söylüyor. Fotoğrafçılık hayatınızı nasıl etkiledi?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.