#açık hava

Işık Saçan Manzaralar

Karanlık Çöktükten Sonra Muhteşem Görüntüler Yakalamak

Işık Saçan Manzaralar

Işık boyama, benim için fotoğrafik ve sanatsal ifadenin mükemmel bir karışımı. Uzun pozlama süreleri boyunca manzara aydınlatma tekniği, ışığın en büyük ilham olduğu fikrini ön plana çıkarıyor.

Nikon D800, ISO 4000, f2,8'de 25 saniye , Nikon 14- 24 mm lens

Utah'daki Moab kasabası yakınlarında bulunan Arches Ulusal Parkı, benim en gözde ışık boyama mekanlarımdan biri. Batının berrak gökyüzü, gezegenimizi çevreleyen evreni fotoğraflamak için çok uygun bir ortam sunuyor. Bu sabah saat 02.45'te Samanyolu, doğrudan parkta yer alan ikonik doğa oluşumu Balanced Rock (Dengede Duran Kaya) üzerinde konum almıştı.

Fotoğraf makinemin konumunu, kompozisyonun Samanyolu'nun ufukla buluşmasını fotoğrafa yansıtabileceğim şekilde seçtim. 25 saniyelik pozlama süresi için, kaya oluşumları ve çöl arazisi üzerinde ışığı arttırmak ve azaltmak amacıyla iki adet Brinkmann Max Million II elde taşınır spor ışık kullandım. Görüntü, fotoğraf makinemin LCD ekranına düştüğünde sonuçtan çok etkilendim.

Nikon D800, ISO 640, f2,8'de 30 saniye , Nikon 24-70 mm lens

Işık boyama için doğru özneyi bulmak biraz zaman alabilir. Otomobille çevreyi gezdiğim ve ıssız yollarda dolaştığım bir sabahın ardından Tucson, Arizona'nın dışında bir yerlerde bir grup saguaro kaktüsü buldum. Kompozisyonun, hayallerimdeki mükemmel kaktüsü asıl özne olarak ön plana çıkartmasını ve diğer kaktüslerin de fotoğrafa bakanların gözlerini ufuktaki Arizona sıcağına yönlendirmesini arzuladım.

Yeni keşfettiğim \"açık hava stüdyosu\"na gün batımından hemen önce geri döndüm ve tripodum ile Nikon D800 fotoğraf makinemi yerleştirdim. Bu ışık boyama işlemi, batıyı arkama alarak gün batımından yaklaşık 45 dakika sonra gerçekleştirildi. Ufuktaki sıcak kızıllık, yaklaşık 50 km uzaktaki Tucson'un şehir ışıklarından kaynaklanıyordu. Uzun pozlama süresi, yıldızlar gökyüzünde belirmeye başlarken ortamın alacakaranlığının da fotoğrafa yansımasını sağladı. Bir adet Brinkmann Max Million II elde taşınır spot ışık ile sahneyi kusursuz biçimde ışıkla boyamak amacıyla ön elemanın üzerine yerleştirilmiş bir 20 derece Honeycomb Grid kullandım.

Nikon D800, ISO 800, f8'de 30 saniye , Nikon 24-70 mm lens

Pek çok görüntünün egzotik bir hikayesi vardır. Bu ışık boyama, ben The Digital Photo Workshops için bir sınıfa ders verirken gerçekleştirildi. 

Olympic Ulusal Parkı, 2012 yılında benim ve atölye çalışmamız için yeni bir adresti. Sınıfın ışık boyama ile ilgili bir deneyim yaşamasını istediğim için gözlerimizi Washington'ın Olympic Yarımadasında bulunan Forks (Twilight serisinin çekildiği yer... İpucu: uluyan kurt) isimli küçük kasabaya 65 km mesafede olan Ruby Sahiline diktik.

Büyük ölçekli bir manzarayı ışık boyama tekniğiyle işlemenin en önemli adımı, manzaranın önce bir \"siluet\" görüntüsünü fotoğraflamaktır. Sınıfa gün batımından yaklaşık 45 dakika sonra test pozlamaları yapmaları talimatını verdim. Soğuk mavi alacakaranlık geceyi derinleştirmek için hepimiz 4000 Kelvinlik soğuk beyaz dengesi kullandık. Ufuktaki kızıllığı hiç birimiz göremiyorduk, fakat orada olduğunu biliyordum. Her birimizin yaptığı uzun pozlama test görüntüleri ile görünür hale geldi. Devasa öznemizi ışık boyama ile siluetten ortaya çıkarmak için mükemmel bir zamandı.

Nikon D800, ISO 800, f8'de 30 saniye , Nikon 24-70 mm lens

Dev kaya deniz yığınını ve uzun çam ağaçlarını ışık boyama ile fotoğraflamak için iki adet Brinkmann Max Million II elde taşınır spot ışık kullandım. Uzun pozlama süresi alçalan su seviyesini pürüzsüz hale getirerek harika bir yansıma yakalamamıza olanak sağladı. Sınıf bu en güzel fotoğraf ışıklandırma tekniğini öğrendiği için oldukça heyecanlıydı.
Pinterest Tumblr

Dave Black

Dave Black bir fotoğrafçı, eğitimci ve yazar.
Daha Fazlası

Daha önce hiç ışık boyama yaptınız mı? Nerede?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.