#açık hava

Maviliklere Doğru

Soğuk Kış Havasında Dingin Bir An

Maviliklere Doğru

 

\"Altın saat\" günün, ister gün doğumuna isterse de batımına yakın olsun, gökyüzünün tüm renklerinin en görkemli olduğu saatidir. Fakat bazen soğuk kış havasında çekilen bir görüntü de aynı ölçüde büyüleyici olabilir. Geçtiğimiz yıl boyunca, dünyanın değişik yerlerinde soğuk havanın getirdiği farklılık ve sükunetin yansıtan manzaralar fotoğrafladım.

 

 

Sabah saat 5.00'te Yeni Zelanda, Glenorchy'deki bu iskelede bulunmak zordu, fakat suyun durgunluğu ve ürpertici yüzer platform bu küçük dalgakırana güneşin doğduğu anda kaybolan gizemli bir görünüş katmıştı.

 

 

Çin'in Guilin bölgesinde Li Nehrini çevreleyen dağların zengin dokusuyla bütünlenen sabah sisi, her gün güneş doğarken yüzlerce fotoğrafçıyı buraya getiriyor. Tepelerin üstünden gün doğumunu berrak bir şekilde yakalamak nadiren mümkün olsa da, doğal soğuk mavi tonlar sayesinde, bu fotoğrafı çekmek için buraya kadar yürümeye değiyor.

 

 

Wakatipu Gölündeki bu suya hapsolmuş söğüt ağaçları, Yeni Zelanda'da en çok fotoğraflanan manzaralardan biri. Çekilen fotoğrafların çoğu, yukarıdaki gökyüzü değiştikçe suya yansıyan muhteşem renkleri resmederken, arka planda oluşan soğuk sabah sisi bu çekimde bana benzersiz bir görüntü yakalama fırsatı verdi.

 

 

İngiltere'nin Güney Kıyısında bulunan Durdle Door çok sayıda manzaraya ve değerli arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yaparken, bunun yanı sıra gün doğumu fotoğrafçıları için de bir cazibe noktası. Orada tek başıma dikilirken, beni henüz güneş doğmadan ve diğer fotoğrafçılar oraya gelmeden önce erkenden deklanşöre basmaya iten plajın sessizliği ve plajı aydınlatan ay ışığıydı.

 

 

Önemli olan kuşkusuz, çekim sonrası işleme (Polopan filtre kullanarak) ile sadece soğuk ışığı yakalamak değil; Yeni Zelanda'daki TeAnau Gölü üzerindeki bu iskele, aksi halde sadece gökyüzünden ibaret olacak olan bir karenin asıl öznesi oldu. O öğleden sonra rüzgarın uzun pozlamaya olanak tanıyacak kadar düşmesi için saatlerce beklemiştik. Nihayetinde sabrımızın karşılığını bu çekimle aldık.

 

 

Kaliforniya, Palm Springs'in dışındaki Salton Denizinde çekim yaparken \"serin kış havası\" oldukça zorlayıcı bir etken. Fakat artık göl tarafından aşındırılmış eski göl sütunlarının bu fotoğrafında olduğu gibi, uzaktaki pusun gökyüzü ile suyu ayırt etmeyi imkansız kıldığı dingin maviler bulmak hala mümkün.

 

 

Pembe bir gökyüzü, \"dingin mavi tonlar\" barındıran bir karede ne arıyor? Maldivler'deki Huvafenfushi adasında kış diye bir şey olmadığı için sıcaklık (ve gökyüzü) en fazla bu kadar serinleyebiliyor. Doğal bir güneş cenneti olarak manzara her zaman sakin. Ancak, gün doğumundan hemen önce kalktığınızda, suda çoğu insanın asla göremeyeceği pastel tonları ve canlı mavileri de yakalayabiliyorsunuz.

 
Pinterest Tumblr

Paul Reiffer

Paul doğal dünyanın yanı sıra, bizim yarattığımız şehir hayatını da fotoğraflıyor.
Daha Fazlası

Siz kışın en çok hangi yanını seviyorsunuz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.