#seyahat

Jaipur'da Az Çoktan İyidir

Hindistan'da Yerel Titreşimleri Fotoğraflamak

Jaipur'da Az Çoktan İyidir

Daha iyi bir fotoğrafçı olmanın en iyi yolunun kendimi zorlamak ve fotoğraf çekmek, çekmek ve daha çok çekmek olduğunu biliyorum. Fotoğraf makinem ile dışarı çıktığımda başıma iyi şeyler geliyor. Daha fazla fotoğraf çektikçe şansım da açılıyor ve portföyüme kaçınılmaz olarak yeni görüntüler ekleniyor. 

Fotoğraf çekmek üzerine iş almadığım zamanlar, vaktimi bana ilham veren insanları ve yerleri fotoğraflayarak geçiriyorum. Son zamanlarda Dubai'de çekim yaparken, kendime ezelden beri fotoğraflamak istediğimi bir yerde çekim yapma görevi verdim: Hindistan. 

Dubai'den Jaipur, Hindistan'a ucuz, üç saatlik bir uçak yolculuğuyla gittim. Çekim yapmak için sadece iki günüm vardı ve bu süre yeterliydi. Bu sadece bir girizgah, daha sonra geri döneceğimi bildiğim bir yere fotoğrafçılık konusunda iştahımı açmak amaçlı bir geziydi. Misyonum, acele etmeden, tesadüflerin rehberim olmasına izin vererek elimde fotoğraf makinemle etrafı dolaşmaktı. Herhangi bir gündemin yoktu, sadece eğlenmek amacıyla fotoğraf çekmekten başka...

\"Az çoktan iyidir\" mantrasının fotoğrafçılığıma çok katkısı olduğunu düşünüyorum. İster kompozisyonun, ister yanımda dolaştırdığım ekipmanların ayarlanmasının basitliği olsun. Aralarından seçim yapabileceğim çok sayıda fotoğraf makinesi ve lense sahibim. Ancak, aynı anda sadece tek bir vizörden bakabilecek tek gözüm var. Ayrıca, gözümü vizöre ne kadar çok yaklaştırırsam o kadar güzel fotoğraflar çektiğimi de biliyorum. Bu yüzden, yanıma sadece iki fotoğraf makinesi ve iki lens aldım: 85 mm lense sahip bir Nikon D4 ile 35 mm lense sahip bir Nikon D800E.

Fotoğrafı çekilecek nesnenin keşfedilmesinin, vizörün gözle kullanılmasının ve nesnenin çevresinde dolaşmak, yaklaşmak, sonra uzaklaşmak gibi kompozisyonel çeşitliliğin her zaman savunucusu oldum. Yeni fotoğrafçılara her zaman zoom lenslerini ekstremlere yakın biçimde ayarlamalarını ve zoom halkasını döndürmek yerine yaklaşmak ve uzaklaşmak suretiyle ayar yapmalarını ve nesnelerin kare içinde yer alan diğer unsurlar ile ilişkisinin nasıl değiştiğini gözlemlemelerini söylüyorum. Küçük ayrıntılara odaklanmak, fotoğraf makinesi konumunda yapılacak ufak bir değişiklikle iyi ile mükemmel görüntü arasındaki farkı yaratan unsur olabilir. 

Çok fazla ekipman ile yüklenip, kendilerine eziyet eden çok fazla fotoğrafçı gördüm. Her koşula uygun tek bir lens yoktur. Fakat çoğu koşula uygun bir lens bulabilirsiniz. Ayrıca, elinizdeki ekipmanla çalışmak zorunda olmak, yeteneklerini geliştirebilir ve farklı görüntüleri görmenize yardım edebilir.

Deneyimlerime göre, en iyi işimi ortaya koyabilmek için bulunduğum yeni çevrede kendimi güvende ve rahat hissetmeliyim. Hindistan'da yeniyim ve Jaipur her ne kadar Bombay, Mumbai ve Kalküta gibi Hindistan'daki daha büyük şehirlere göre sessiz bir yer olsa da, hala renkli ve kaotik bir şehir. Bana göz kulak olacak, ne aradığımı anlatabileceğim ve bir sorunla karşılaştığımda yerel dili konuşabilen birinin yanımda bulunması büyük bir fark yaratıyor. 

Rehberim Janu'ya, öğleden sonrasının son saatlerinde ışık kaybolur ve akşam karanlığı çökerken Pembe Şehir'i dolaşmak ve keşfetmek istediğimi söyledim. İçgüdüsel olarak beni tüm turistik yerlere götürmek istediyse de, titreşimi hissetmek ve şehri tanımak için ben sadece insanların çalıştığı ve yaşadığı yerleri görmek istedim. Biz de öyle yaptık. 
Pinterest Tumblr

Steve Simon

Steve Simon: insanlık hallerinin güzelliklerini ve hüzünlerini belgelemek hakkında tutkulu
Daha Fazlası

Sizin fotoğrafçılık ekipmanlarınız arasında \"en iyisi\" hangisi?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.