#spor

Başarılı, Dünya Çapında Atletleri Işıklandırmak

Bir Aksiyon Çekiminin Perde Arkası

Başarılı, Dünya Çapında Atletleri Işıklandırmak

Tüm fotoğraflar: Joâo Carlos

Geçtiğimiz Mart ayında Portekizli Olimpiyat Madalyası sahibi Francis Obikwelu ile iyi arkadaşım ve triatloncu Bruno Brito'nun gotoğraflarını çekme şansı yakalaım.

Maalesef Francis Obikwelu 2012 Londra Yaz oyunlarına katılmasını engelleyen bir sakatlık yaşamıştı. Oyunlar sona erdikten kısa süre sonra, antrenmanlarından biri sırasında tam on dakika boyunca çekim yapabilecek kadar şanslıydım.

Görüntülerin tadını çıkarmaları ve kendilerini rahat hissetmelerini garanti altına almak için fotoğrafını çektiğiniz kişilerin mutlu olmasını sağlamak ve onlara sonuçları göstermek önemlidir. 

Tıpkı kamuya mal olmuş bir kişiyi veya bir ünlüyü fotoğraflarken olduğu gibi, dünya çapında bir atletle çekim yaparken de oldukça kısıtlı bir zamanınız vardır. Böyle bir çekimde lojistik her zaman çok karmaşıktır ve bu çekimde de durum farklı değildi.

Yerinde çekim yapmak da oldukça zorludur. Yeterince zaman yoktur. Yeterince alan yoktur. Yeterince ışık yoktur. Bu güçlüklere ek olarak, tüm atletleri çekmek için izne sahiptim, fakat tüm konumlardan izin almamıştım. Sonunda muhteşem bir konum bulduğumda, atletlerin ikisi orada çekim yapamadı. Fakat her durumda esnek olmalı ve her zaman bir B planı* ve C planına* sahip olmalısınız. Umulmadık her şey için hazırlıklı olmaya ama daha çok esnek olup işleri basit tutmaya çalışırım.

Yedek plan olarak, binanın kenarındaki büyük bir duvarı arka plan olarak kullandım. Dokusunu ve rengini sevdim, daha ne istediğimi bile bilmeden önce istediğim tam olarak buydu.

Benim için işleri basit tutmanın yollarından biri de kullanacağım ekipmanı kiralamak. Kullandığım ekipmanlara zaten yabancı değilim. Bu yüzden, hem kendimi bana ait ekipmanları kullanıyormuş gibi rahat hissediyor, hem de onlarla seyahat edip ilave seyahat masrafları ve ekipman hasarlarından kaçınmış oluyorum. Bu nedenle, imkan varsa kiralama yoluna gidiyorum.

Bu çekimde taşınabilir seçenekleri tercih ettim: İki Pro Kafalı bir Profoto Pro-B3 1200 AirS kullandım, kafalardan biri Westcott 7' Silver Parabolic ve bir Profoto Zoom Reflector otomatik flaşa sahipti. Olağanüstü hızlı ve güvenilir oldukları için doğrudan SanDisk CF Extreme Pro 64GB kartlara çekim yaptım. Çekimi hızlandırdığı ve fotoğrafladığım konularla daha uyumlu çalışmama olanak tanıdığı için mümkün olduğunda internet üzerinden aktarım yerine doğrudan CF kart üzerine çekim yapmayı tercih ediyorum.

Triatloncu Bruno Brito                       

Işıklandırma düzeni

Brito, bu kez pistte

Işıklandırma düzeni

Olimpik atlet Francis Obikwelu                      

Işıklandırma düzeni
Pinterest Tumblr

Joâo Carlos

Joao Carlos'un sanatsal anlatımları, şahane fotoğraflarına yansıyor.
Daha Fazlası

Hangi Olimpik atleti fotoğraflamak isterdiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.