#seyahat

Alaska Yazı Hatıraları

Zamanla Hangisi Daha Çok Değişir? Yer mi yoksa Gezgin mi?

Alaska Yazı Hatıraları

Geçen yaz eşim ve ben, hem onun 30. doğum gününü, hem de evliliğimizin dördüncü yıl dönümünü kutlamak için Alaska'ya uçtuk. Yolculuğun onun ve bir çift olarak bizim için öneminin yanı sıra, benim için ölçülmesi zor, ancak üzerinde düşünmemek imkansız olan bir tarafı vardı.

Ailem yirmi yıl önce yaz tatili için Alaska'nın aynı bölgesine seyahat etmişti. 12 yaşında bir çocuk olarak teknelerin Homer Spit'e gelişini ve buradan ayrılışını izlemiş, Nenana'nın sınıf III-IV sularında rafting yapmış ve Denali zirvesi karlarla kaplı Alaska sıra dağlarına uzun uzun bakmıştım. Yirmi yıl sonra aynı kara parçasında bulunmak, aynı coşkun sularda rafting yapmak, bulutları aynı zirveleri kapatırken görmek... Alaska toprakları beni sürekli ilişki hakkında hafızama kazıyacağım huzurlu düşüncelere itiyormuş gibi görünüyordu.

Exit Buzulu, Kenai Fjords Ulusal Parkı

Ailemin 1992 yılında ziyaret ettiği yerlere geri dönmek, soluk bir seyahat fotoğrafında kaybolmak gibiydi. Tüm manzarayı taramak için sürekli durdum ve aklımda sakladığım görüntülerin boşluklarını doldurdum. Buzulun kendisi son görüşümden bu yana 100 feet kadar geri çekilmiş olsa da, Exit Buzulunun tabanındaki buzul artığı oldukça tanıdık geldi.

Kambur Balina, Resurrection Körfezi

20 yıl önce Resurrection Körfezine yaptığımız günlük geziye dair ilk aklıma gelen anım, tekneye yakın bir noktada su yüzeyine çıkan bir kambur balinadır. Eşimle yaptığım ziyarette bunu Bear Buzulunun tabanında tekrar tekrar gedik açmaya çalışırken izledik.

Seward Otoyolu

Uzak ara en büyük eyalet olan Alaska, Vermont ile yaklaşık olarak aynı uzunlukta otoyollara sahip. Otomobille bir yere doğru gidiyorsanız, büyük ihtimalle sizi oraya götürecek tek yolun üzerindesiniz. 1 ve 9 numaralı otoyolların bölümlerinden oluşan Seward Otoyolu, Anchorage ile Resurrection Nehrinin körfeze döküldüğü küçük liman şehri Seward'ı birbirine bağlar.

Uçuş

Eşimin 30 yaşına bastığı gün, 10 koltuklu bir de Havilland Otter ile Talkeetna hava alanından Denali Üssüne uçtuk. Pilotumuz kulaklıklardan yanından geçtiğimiz yerler hakkında bilgi verdi ve şakalar yaptı.

Susitna

Uçak penceresinden gördüğümüz ilk şeylerden biri Susitna Nehrinin kıvrımlarıydı. Taşan suyun geri çekildiğinde bıraktığı izler nehrin bugününün yanı sıra geçmişini de bize açıkça gösteriyordu.

Dağ pisti

Üsteki pistin buzdan ve yoğun kardan oluşan zeminine inişimiz şaşırtıcı derecede sorunsuz oldu. Motor durduğunda, bu beyaz, sessiz ve muhteşem dünyanın artık tam anlamıyla bir parçası olmuştuk.

Pizza teslimatı

Havayolu şirketi, dağcıları ve turistleri üsse taşıyor ve Denali'nin 20.320 feet (6194 m) yüksekliğindeki zirvesine başarıyla tırmanan tırmanışçıları Talkeetna'daki Mountain High Pizza Pie'dan taze pizza ile ödüllendirmeyi taahhüt ediyordu. 30 Mayıs'taki uçuşumuz, bu Koreli dağcı ekibine giden pizzalar nedeniyle ikiye katlandı.

Hunter Dağı

Alaska Sıra Dağları üzerinde alçak uçuş yaparken, bir tarağın dişleri gibi Susitna Vadisi'ne uzanan bu yoğun zirveleri gördük ve aniden dev Hunter Dağı ile göz göze geldik. Bu çekimi seviyorum, çünkü bu dağların görmezden gelinemeyecek varlıklarını yansıtıyor.

Talkeetna Gölleri

Ağaçların bittiği yerde, Alaska Nature Guides'ın sahibi Howard Carbone ile Talkeetna Gölleri Parkı çevresinde bir doğa yürüyüşüne çıktık. Burada, ana gölün parıldayan sularında gezinen bir balıkçılı ya da Arktik deniz kırlangıcını işaret ediyor.

Talkeetna koşulları

Talkeetna küçük evrende modern çağın Alaska'sına denk geliyor. Kasabanın sayısı yaklaşık 900'ü bulan sakinleri farklı arka planlardan gelmelerine rağmen tek bir ortak noktaya sahip: Çalılardan kendilerine bir hayat yaratmak. Main Caddesinde yapacağınız 90 metrelik bir yürüyüş sizi bir Airstream römorkundan servis edilen taze pişmiş ıspanaklı ekmeğe, Denali Brewing'in butik bira mahsullerine ve bir kase baharatlı Himalaya dökmesine ulaştırır.

Ninilchik

Çok az insanın yaşadığı bir yerde bile pek çok hikaye olabilir. Kenai yarımadasının batı kıyısındaki Cook körfezine tepeden bakan Ninilchik'de bulunan bu Rus Ortodoks Kilisesi, 1901 yılında bölgeye ilk olarak bu tarihten 50 yıl önce gelen Rus yerleşimciler tarafından inşa edilmiş. Her ne kadar Sterlin Otoyolu sayesinde Ninilchik'e kolaylıkla ulaşılabilse de, köy sanki bunun farkında değilmiş gibi görünüyor.

Tutka Körfezi

Son birkaç günümüzü sadece Homer Spit'ten tekne ile veya deniz uçağı ile ulaşılabilen lüks bir otelde geçirdik. Otel rehberleri Andy ve Krista izin günlerinde sudan görünebilen dağ sırtını karşıdan karşıya geçmeyi denedi. Patikayı kaplayan karların boyunun diz mesafesinde olmasından dolayı yarı yoldan geri dönmek zorunda kaldılar.

Diğer taraf

Teresa bizi yağmur altında deniz kanosu yapmaya götürdüğünde, bir çift bayağı musur ile karşılaştık. 30 saniyelik aralıklarla denize dalıp sessiz kalarak, ardından yağmurun sessizliğini tek bir püskürtmeli nefes ile sonlandırarak, soluk vücutları bir çocukluk anısı gibi yeşil suyun yüzeyini yararken bir süre yüzerek bize eşlik ettiler.

Alacakaralık ormanı

Kısa büyüme sezonu, uzatmalı alacakaranlık… Bir ziyaretçi olarak geldiğinizde, Alaska yazı büyülü bir dönem gibi hissettirebilir. Otelin yakınlarında Sitka ladinlerinin arasından geçip, kel kartal yuvalarına ve siyah çakıl taşlarıyla örtülü kumsallara giden patikalar.

Fauna

Sular çekildiğinde Tutka Körfezi Otelinin sahili su canlıları için bir evcil hayvan bakım bahçesine dönüştü. Burada, Andy rıhtımın kenarında bir yosunlukta zaman geçiren devasa ayçiçeği deniz yıldızlarından birini bize gösteriyor.

Gece yarısı

Alaska'da Haziran ayında havanın kararıp kararmadığını görmek için bir kez bile tüm gece ayakta kalmayı başaramadık. Buna en çok yaklaştığımız an kumsalda yaptığımız bu gece yarısı yürüyüşüydü.

Tüm fotoğraflar Aya Padron'a aittir.
Pinterest Tumblr

Hal Amen

Şu anda Austin, Texas'ta yaşayan Hal, daha önce Kuzey Kore, Bolivya ve Arjantin'de bulundu. Korean for Beginners ve My First Book of Korean Words adlı kitapların ortak yazarı.
Daha Fazlası

Çocukluğunuzda gittiğiniz tatil mekanlarından hangisini tekrar ziyaret etmek istersiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.