#açık hava

Dağlar, Yıldızlar ve İnsanlar

Gezgin Bir Hayalgücünün Yol Açtığı Nepal Yolculuğu

Dağlar, Yıldızlar ve İnsanlar

Solumdaki pencereden aşağıdaki muhteşem manzaralara bakmaya devam ettim. Yeşil tepeler, görebildiğim her yerde bir merdivenin basamakları gibi sıralanmıştı. Uçağın hemen yanımdaki pervanesi dikkatimi dağıtana kadar büyülenmiş biçimde bu manzarayı izliyordum. Gözlerimi (ve zihnimi) ondan uzaklaştırıp uçağın ön tarafına çevirmeme yetecek kadar dengesiz bir biçimde sarsıldı. Kokpitte görünümün nasıl olduğunu anlamak için kendimi uçağın ortasına doğru sürükledim. Bir uçuruma iliştirilmiş kısa bir eğimli asfalttan ibaret olan ve adına hava alanı denilen Lukla hemen dikkatimi çekti.

 

Dhudh Kosi Nehri, Khumbu Vadisinin aşağı kesimleri boyunca güçlü bir şekilde akar. Burada, Namche Çarşısının güneyinde resmedilmiştir. Arka plandaki köprü, sel geçen yıl yolun ana kısmını yıktıktan sonra inşa edildi

 

Bu, gerçekleştirmek adına üç yıldır üzerinde çalışılan bir yolculuktu. Bir gece geç saatlerde, ders çalışırken üçümüzün birden dikkatinin dağılmasıyla, kendimizi Himalayalar'da gece saatlerinde gökyüzünün fotoğraflarını karıştırırken ve hayal aleminde bir gezintiye çıkmışken bulduk. O gece kendimize mezuniyet çalışmalarımız arasında bir ara verip, bu fotoğrafların kendimize ait versiyonlarını çekmek için Everest Tepesi Üssünü ziyaret etmeye söz verdik. Artık bu yolculuk gerçeğe dönüştüğüne göre, Katmandu'dan sonraki durak üsse giden yolun başlangıç noktası olarak hizmet gören Lukla Hava Alanı olmalıydı.

 

Vadiyi tırmandıkça Himalayalar'ın tepeleri de daha belirgin hale geliyor. Gorak Shep'in hemen dışından çekilen bu resim, 7161 metre yüksekliğindeki Pumori Dağını gösteriyor.

 

Lukla'dan çıktı ve Khumbu Vadisine gitmek üzere yola çıktık. Vadiye yürüyerek çıkarken çevremizdeki manzaranın farklılaşmaya başladığını hissettik. Şelalelerle bezeli yeşil ağaçlardan uzaktaki karla kaplı tepeler barındıran uzun düzlüklere doğru değişti. Beş günün sonunda nihayet üsse vardık ve ertesi sabah erkenden yolculuğumuza ilham kaynağı olan gece çekimlerini yapabildik. Uzakta belli belirsiz görünen tepelerin gölgeleri ile kırılan yıldızların aydınlattığı gökyüzü büyüleyiciydi. Bunu bir anı olarak zihinlerimize nakşederek vadiden aşağı geri dönüş yolumuza başladık.

 

Zirvesi görünmeyen Kalapathar'a giden yol, yürüyüşçülerin tepe lambaları tarafından aydınlatılıyordu. 5643 metre yüksekliğindeki Kalapathar, ortada gösterilen Pumori'nin gölgesinde yer alıyor.

 

Geri dönüş yolunda gözüme bu bölgede yaşayan ve çalışan insanlar çarptı. Her zaman manzara fotoğrafçılığına ilgi duymuştum. Bu nedenle, bu benim için yeni bir gelişmeydi.

 

Tarihi şehir Bhaktapur'da bir adam kilden çömlek yapıyor. Arkasında, plastiğin altında ona ait tüm kil taşları duruyor.

 

Hayatlarına girdiğim bu insanlar hakkında neyi fotoğraflamak istediğimi anlamak için tekrar Katmandu'ya ulaşana kadar düşündüm. Yanıt, onların beni derinden etkileyen geçmişleri ve mimarileri ile etkileşimleriydi. Nepal'deki son günlerimizden birinde, ülkedeki en kutsal Hindu tapınağı olan Pashupatinath'ı ziyaret ederken nihayet bu fikir ortaya çıktı. İnsanlar yılın en önemli festivallerinden biri olan Dashain'i kutlarken, ana tapınak yerleşkesinin dışında küçük bir mabette dinlenen bir adam gördüm.

 

Her ne kadar bu görüntü zihnimde yer etse de, Dashain festivalinin önemli bir diğer parçası da, şehrin her tarafında kare biçimli kağıt uçurtmalarını uçuran çocuklardır. Uçurtmalarını havaya yükseltirken, düşen uçurtmalarının peşinden giderken ve arada bir de yakınlarındaki fotoğraf makinesine poz verirken yüzlerindeki mutluluk ifadesi bugüne kadar aklımdan çıkmadı.

 

Çocuklardan biri fotoğraf makinesine poz vermek için Bhaktapur'da uçurtma uçurmaya ara veriyor. 

 

Öykü: David Freese
Pinterest Tumblr

SanDiskStorytellers

SanDisk Hikaye Anlatıcıları, fırsatı yakaladıklarında anılarını fotoğraflayan, gündelik hayatta pekala karşınıza çıkabilecek insanlar.
Daha Fazlası

Seyahat etmenin sizin açınızdan en gözde tarafı ne?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.