#hayvanlar

Beklenmeyene Hazır Ol

Bir Anne ile Bebeği Arasındaki Şefkatli bir An

Beklenmeyene Hazır Ol

Tanzanya, Serengeti'deki bir görevim esnasında, içinde bulunduğumuz \"uzun yağmurlar\" sezonunun sonucu olarak ortaya çıkmış bir gölette bir araya gelmiş bir grup hipopotamı fotoğraflıyordum. Bir futbol sahasından daha büyük olmayan bir alanda, her yaş ve büyüklükte düzinelerce hipopotam vardı. Bu doğal havuza çok düşük miktarda su akıyordu. Fakat hipopotamlar görünüşte pek de sağlıklı olmayan bu koşulları umursuyor gibi durmuyorlardı.

Hipopotamlar bölgelerini korurlar, saldırgan ve ön görülemez canlılardır. Bu nedenle, ilk önceliğim güvenliğimdi. Kıyıda yüksek bir granit set ile korunan bir nokta buldum. Rehberim de gözcülük ve nöbetçilik görevlerini üstlendi.

Tüm manzarayı ve uzak kıyıları da içeren fotoğraf fırsatları ile elimde büyük bir alan vardı. Bunun yanı sıra, yakın çekim yapmak da istiyordum. Biri 200 – 400 mm f4 lens, biri 24 – 70 mm f2.8 lens ve diğeri 70 – 200 mm f2.8 lense sahip 3 Nikon fotoğraf makinesi hazırladım. Güneş çekim sırasında batacaktı, bu nedenle ışık koşulları değişirken objektif hızı, diyafram açıklığı ve ISO ile ilgili olarak sürekli bilinçli davranmalıydım. Fotoğraf makinelerimi her zaman sürekli çekim modunda ve açık tutarım. Daha net görüntüler elde etmek için örtücü öncelikle çekmeyi tercih ederim. Uzun lensimi oynar başlı, katlanmış bir tripoda yerleştirdim ve hayvanların göz seviyesine daha da yaklaşmak için kayalara oturdum.

Ben fotoğraf çekerken iki hipopotam tam önümde ağız dövüşüne başladılar. Çevresel görüşüm sol taraftaki kıyıda bir hareketlilik yakaladı.  Dönüp baktığımda, dişi bir hipopotam ile yeni doğmuş yavrusunu sudan çıkarken gördüm ve çok şaşırdım. Anne hipopotamlar yavrularına karşı çok korumacı olduklarından nadiren sudan çıkmalarına izin verdikleri için doğada böyle görüntülere tanık olmak çok zordur.

Bu anı yakalamak için elimdeki fotoğraf makinesini bırakıp, uzun lens seçeneğine sahip ikinci makinemi alarak odaklayıp deklanşöre basmam gerekti. İkisi bulanık sulara geri dönüp kaybolmadan önce sadece üç hızlı sıralı çekim yapacak kadar zaman bulabildim. Bu an, sadece 20 saniye sürdü. Bu, hayat boyu insanın başına bir kez gelen çekim şansını heba etmemek için dua ederek o öğleden sonra birçok görüntü daha yakaladım.

O akşam nihayet çektiğim görüntüleri indirme ve yedekleme şansı bulduğumda çok heyecanlandım. Gündüz saatlerinde bir anne ile yavrusu arasındaki şefkatli bir anı yakalamış olduğumu gördüm. Yakından inceleyince, her ne kadar bir yetişkin olması için yıllar geçmesi gerekecek olsa da, yavrunun gözleri ile kulaklarının annesininkiler ile neredeyse aynı boyutta olduğunu fark ettim.

Biz fotoğrafçılar bu gibi anlar için yaşıyoruz. Bir duyguyu, coşkuyu yansıtan veya eski anıları hatıra getiren tek bir görüntü... Bu nedenle, hazırlıklı olun. Bu gibi fırsatları kaçırmak istemezsiniz!

Fotoğrafçıdan Bir İpucu

İzciler ile görevlendirilmiş fotoğrafçıların ortak bir noktası var; hazırlıklı olun!

Bir fotoğraf makinesini ilk kez elime aldığımdan bu yana geçen 44 yıl içinde, sadece biraz daha hazırlıklı olsaydım kaçırmayacağım yüzlerce kare hala aklımda. Bu durumlardan ders çıkarmak kolay değildir, fakat bunu yaptığınızda daha iyi bir fotoğrafçı olursunuz.

Aksiyonu önceden fark edebilme ve yanınızda doğru ekipmanları bulundurma, o hayatınızda bir kez karşınıza çıkacak anı fotoğraflama şansınızı arttırmanın ilk adımlarıdır. Bu, vahşi yaşam fotoğrafçıları için bir görev esnasında karşılaşacağınız hayvanların davranışlarını ve çevreyi anlamak anlamına gelir. Beslenme, çiftleşme, oyun oynama ve göç etme gibi davranış biçimlerini araştırmak, çekimi yapmak ile ıskalamak arasındaki kritik farkı oluşturabilir. Ekipman konusunda ise, birden fazla fotoğraf makinesinde doğru lensleri kullanmak, dolu pillere sahip olmak ve bol miktarda bellek kartı bulundurmak bir ön koşuldur. En iyi fotoğraf fırsatlarının pilleriniz bitik veya bellek kartlarınız doluyken karşınıza çıkması doğanın bir kuralıdır!
Pinterest Tumblr

Cesar Aristeiguieta

Cesar Aristeiguieta, insanların ve doğanın ihtişamını fotoğraflayan ödüllü bir keşif gezisi ve reklam fotoğrafçısı.
Daha Fazlası

Sizin fotoğraf makinesiyle yakalamayı başardığınız inanılmaz fırsatlar neler?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.