#hayvanlar

Bir Bufalo ile Göz Göze Gelmek

Kuzey Amerika'nın Vahşi Bizonuna Saygı Göstermek

Bir Bufalo ile Göz Göze Gelmek

Yakın zamanda, Kuzey Amerika'da serbestçe dolaşan bufalo popülasyonlarının en büyüklerinden birine ev sahipliği yapan Utah'daki Antelope Adası Devlet Parkı'nda üç hafta geçirme fırsatını yakaladım.

Tahminler, 1492'den önce bufalo popülasyonunun 40 ila 60 milyon arasında olduğunu söylüyor. Fakat 1890'ın sonuna gelindiğinde, büyük ölçüde ticari avlanma ve kesim dolayısıyla sayıları 750'nin altına düşmüştü. Bugün ise IUCN Kırmızı Listesine göre sadece 15.000 dolaylarında gerçek vahşi bizon yaşıyor.

Bu efsanevi hayvan, Amerikan Yerlileri için kutsaldı. Bizon onlar için yaşam ve bolluk sembolüydü. Pek çok mite göre bizonlar kendilerini insanlara bir gıda kaynağı olarak kendi istekleriyle sunuyorlardı. Bazılarına göre ise ruhları, insanoğluna ilaç veya barış çubukları hakkında kutsal bilgi sağlıyordu. Pek çok eğitici öyküye avcıların bufalolara saygı duymaması nedeniyle av girişimleri başarısız oluyordu.

Antelope Adası'nı ziyaret etme amacım, bu \"Bufalo Ruhu\"nu fotoğraflamaktı. Bu hiç de kolay bir görev değildi.

Bufaloların görme yetenekleri inanılmaz olduğu için onlara görünmeden yaklaşmak oldukça zordur. Birinin yaklaştığını fark ettiklerinde oradan uzaklaşırlar. Ancak, olur da siz beklerken onlar size doğru gelirse, sizin gerçekten de çok yakınınızdan geçebilirler.

Hemen hemen her gün aynı stratejiyi uyguladım: Bir grup boğa bul, hangi yöne gittiklerini tespit et, yolları üzerinde yeterince uzak mesafede bir çalılık bul, pozisyonunu al ve bekle.

Bu bizon beni oldukça erken fark etmesine rağmen yavaşça bana yaklaşmaya devam etti. Zikzaklar çizerek ilerledi, eşelendi ve ardından tam 10 dakika boyunca bana baktı. Sonra yeniden hareket etti, biraz daha eşelendi ve baktı. Bu böyle bir saat kadar devam etti ve sonunda yaklaşık 6 metre yakınıma kadar geldi. Orada varlığıyla ve bakışının derinliğiyle büyülenmiş halde oturdum ve insanların bu hayvanın nasıl bir tehdit oluşturduğunu düşündüklerini anlamaya çalıştım. Fotoğrafları çektikten sonra, ayırdığı zaman ve işbirliği için ona teşekkür edip, korku ve saygıyla oradan ayrıldım.
Pinterest Tumblr

Daniel Fox

Bir kaşif ve hikayeci olarak Daniel Fox, öykülerini insanları vahşi yaşam ile yeniden bağ kurmaya teşvik etmek amacıyla kullanıyor.
Daha Fazlası

Siz soyu tehlike altında olan hangi vahşi türe yaklaşmak isterdiniz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.