#seyahat

Tesadüfi Çekimler

Bhutan'da Keyifli Ve Beklenmedik Bir An

Tesadüfi Çekimler

Bhutan, Thimphu'daki manastırlarında eğitim alan bir grup keşiş adayı gencin bir tepeden yalpalayarak indiği bu fotoğrafım, bende silinmez bir etki bıraktı.

Kendimi bildim bileli Bhutan'ı ziyaret etmek istemişimdir. 2008 yılının sonlarında sonunda bu gizemli Himalaya krallığına seyahat etme fırsatını yakaladım. Bhutan beni hayal kırıklığına uğratmadı: Büyüleyici, kayalık kırsal bölgenin, renkli yüzlerce yıllık mimari ve sıcakkanlı, konuksever insanlar ile mükemmel birleşimi. Doğal ışığı yumuşak ve altın sarısı, manzaralar ise nefes kesici. Bhutan'da her gün karşılaştığım güzellikler karşısında büyülenmiş gibi hissettim.

Arkadaşım ve yaratıcı ortağım, film yapımcısı Mike Rogers ile birlikte bir öğleden sonra birkaç saatimizi keşiş adaylarının Dechen Phodrang Manastır Okulundaki günlük rutinlerini görüntülemeye ayırdık. Bu delikanlıları şarkı söylerken, meditasyon yaparken, ders çalışırken ve hatta kafalarını tıraş ederken fotoğrafladık. Günün ilerleyen saatlerinde oradan ayrılmak için toparlanırken, okul müdürü birkaç dakika daha beklememizi söyledi. Yemek zili çaldığında 400 aç genci okuldan dışarı dökülürken görme şansımız olacaktı. Çocuklar yemek için doğrudan bize doğru koşarak gelecekleri için okul ile yemekhane arasındaki toprak yolda beklememizi önerdi.

Fakat bizi şaşırtan bir şey oldu ve bir grup çocuk yemeğe gelmek için hemen solumuzdaki dik ve çimenli yamacı kullanarak daha tehlikeli bir yolu seçti. Hemen dönüp lensimi onlara çevirdim ve çocuklar tepeden inip yanımdan geçerken birkaç kare çekmeyi başardım. Bu fotoğraflar, sadece doğru zamanda, doğru yerde olmanın sonucuydu. Adeta kendi kendilerini çektiler.

Yemeğe giden bir grup genç keşiş adayı neşe içinde bir tepeden inerken.

Bu seride yer alan fotoğraflardan biri National Geographic Dergisinin Aralık 2008 tarihli sayısında yayınlandı. Bu resim, doğaçlamanın, özgürlüğün ve eğlencenin yansıdığı bir anı yakalayarak, fotoğrafa bakanlar ile fotoğrafa konu olanlar arasında duygusal bir bağlantı kurulmasına ön ayak oluyor. Benim en gurur duyduğum ve fotoğrafçılık kariyerimin en büyük kişisel başarısını teşkil eden bu fotoğrafın bu ikonik yayının sayfalarında yer bulmasından dolayı büyük onur duydum ve hala da duyuyorum.

Belgesel film yapımcısı Mike Rogers, genç keşiş adayları daha yakından görmek için çırpınırken çektiği görüntülere göz atıyor.

Ve bu hikayeye şahane bir dipnot: Bu fotoğraftan hemen sonra çektiğim karelerden birinde Mike, fotoğraf makinesinin ekranında hayat bulurken kendilerini izleyen tepeden henüz koşarak inmiş genç keşişlerle çevrelenmiş halde görünüyor. Bu resim daha sonra New York Times'ta yayınlandı. Aslında fotoğrafçılık tanrıları o gün yukarıdan bize doğru gülümsüyordu.

Genç bir keşiş adayı dzong (manastır) dışında henüz tıraş etmiş olduğu saçlarını kafasından yıkayarak temizliyor.
Pinterest Tumblr

Scott A. Woodward

Scott A. Woodward'nın benzersiz öyküleyici fotoğraflama tarzı gerçek duyguları yakalıyor ve bir öyküyü tek bir karede anlatmayı başarıyor.
Daha Fazlası

Hayatınızda bir kez yakalayabileceğiniz bir kare için siz ne zaman doğru zamanda, doğru yerde bulundunuz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.