#spor

Aktif bir Volkanda Kayak Yapmak

Kuzey Şili'deki Aktif bir Volkanda Kayak Yaparken Edinilen Unutulmaz Deneyimler

Aktif bir Volkanda Kayak Yapmak

Güney Şili'de, Santiago'nun 800 km güneyindeki Pucon şehrinin üst kesimlerinde püskürmeye devam eden bir volkan var. Villarica volkanı, dünyadaki en aktif ve tehlikeli volkanlardan biri. Her gün, aşağıdaki şehirden volkandan çıkan duman ve magmayı görmek mümkün. Bu bir Stromboli volkanı, yani magma yavaşça dışarı çıkmak yerine vahşi patlamalarla atılıyor. Ortalama her 20 yılda bir püskürüyor ve son patlama 2009 yılında gerçekleşmiş.

Son büyük patlamadan bir buçuk yıl önce, kayakçılar Elyse Saustadt, Cory Townsend, Phil Meyers ve ben volkanda kayak yapmak için Pucon'a geldik.. Dağın tepesine doğru giden iki teleferikten bir tanesine bindik ve volkanın tepesine mümkün olduğu kadar yaklaşabilmek için daha sonra 3 saat kadar daha yürüdük. Bizi tepeye neyin getirdiğini bilmiyorum, fakat unutamayacağım bir manzarası vardı. Tepedeki krateri dikkatle incelerken, dünyanın kaynayan hayat sıvısından sadece 150 metre uzaklıktaydık. Hem göz alıcıydı, hem de doğa karşısında ne kadar zayıf olduğumuzu hissettik. Gözlüklerimizin camları buğulanmıştı, nefes almak için ise ağızlarımızın çevresine bandana sarmak zorunda kalmıştık. Görüntü karşısında büyülenip kaldık. Fakat uzun süre dayanamadık.

Kükürtlü dumana ve ısıya dayanabildiğimiz sürece alabileceğimiz ne varsa aldık ve ardından kayarak aşağı indik. Aşağı inişi yolunda gördüğümüz ve 360 derece açıyla kilometrelerce alanı tarama imkanı sunan manzaralar, şimdiye dek tanıklık ettiğim en güzel manzaralardı. Güvenli bir şekilde tekrar Pucon'a ulaştığımızda neredeyse hava kararmıştı. Dönüp volkana tekrar baktığımda, volkanın sıcak ışığı gece gökyüzünü aydınlatıyordu. Bu kısa sürede unutabileceğim bir manzara ya da deneyim değil.
Pinterest Tumblr

Dom Daher

Dom Daher tüm dünyada, dünya çapındaki kayakçıları ve ekstrem spor atletlerini fotoğraflıyor.
Daha Fazlası

Sizin yaşadığınız en heyecanlı serüven ne?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.