#seyahat

Akıllı Telefon, Büyüleyici Fotoğraflar

Mükemmel Resimler Yaratmak İçin Mobil Cihazınızı Nasıl Kullanmalısınız

Akıllı Telefon, Büyüleyici Fotoğraflar

Mobil fotoğrafçılık artık tamamen olgunluğa ulaşmış bir hareket. San Francisco'dan Şanghay'a kadar amatör ve profesyonel fotoğrafçılar benzer şekilde mobil cihazlarında çeşitli çekim ve düzenleme tekniklerini uyguluyor, ağır fotoğraf makineleriyle elde ettikleri sonuçlar ile aynı kalitede, hatta bazen daha yaratıcı sonuçlar alabileceklerini görüyorlar.

Akıllı telefon alemine geçeli birkaç yıl oldu ve bir gezgin olarak hayatım kökünden değişti. Benim verdiğim isimle hırslı bir \"fotomontajcı\" olarak, telefon ve tabletlerle çekilen ve düzenlenen fotoğrafların, profesyonel fotoğrafçıların pahalı ekipmanları ve yazılımları ile çektiği fotoğraflara kök söktürebileceğine inanıyorum. Fotoğraf çekme fırsatları genellikle spontane ve öngörülemeyen durumlarda karşınıza çıkar ve bu nedenle, özellikle seyahat sırasında telefonunuzu çıkarıp o anı kaçırmadan fotoğraflamak geleneksel bir kameraya göre çok daha hızlı ve doğru bir seçenektir. Sürekli hareket halindeki gezginler için mükemmel bir hobi.

Kompozisyon, üçte bir kuralı gibi geleneksel fotoğrafçılık ilkeleri mobil fotoğrafçılık için de geçerli olduğu halde, kolay taşınabilirlik kaynaklı ilave çok yönlülük ve anında düzenleme seçenekleri sayesinde ayrıldıkları noktalar da var. Aşağıda telefon veya tabletinizle fotoğraf çeker ve düzenlerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Yaratıcı olun ve kendi tarzınızı bulun

Mobil fotoğrafçılığın ilk kuralı, hiçbir kuralının olmamasıdır, yaratıcı olun ve eğlenin. Ortaya neler çıkarabileceğinizi ve zamanla kendi çekim/düzenleme tarzınızı geliştirmenin ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Prag, Çek Cumhuriyeti, Şubat 2012

Paris, Fransa, Mayıs 2012

Fotoğraflarımı renkli ve bir fanteziyi andırır görünümde seviyorum. Sonuç olarak, kolaylıkla ayırt edilebilir olduklarını duyuyorum.

2. Sağlam uygulamalara yatırım yapın

İndirebileceğiniz çok sayıda ücretsiz uygulama mevcut, fakat çekim sırasında size daha fazla kontrol verecek ve düzenleme konusunda daha fazla seçeneğe sahip uygulamalara yatırım yapmaya değer. Snapseed ve Procamera, benim sürekli kullandığım iki uygulama.

Perast, Karadağ, Haziran 2013

Perast, Karadağ, Haziran 2013

Hem bu, hem de yukarıdaki fotoğraf Snapseed ile düzenlendi.

3. Sabır ve alıştırma sizi başarıya götürür

Her alanda olduğu gibi mobil fotoğrafçılıkta da ustalaşmak sabır ve alıştırma yapmayı gerektirir. Söz konusu olan en çok seveceğiniz uygulamaları bulmak ve nasıl kullanacağınızı öğrenmek olduğunda, tek yapacağınız deneme - yanılma yöntemini kullanmak. Uygulamaları, telefonunuzun kamerasını ve hangi koşullar altında en iyi sonuçların alındığını öğrenmeniz zaman alabilir. Bu nedenle, biraz zaman ayırın ve bolca alıştırma yapın.

The Sounds gösterisi, Malmo, İsveç, Ocak 2012

Bu kareyi yakalayana ve ışığın az olduğu ortamlarda yapılan çekimlerde PictureShow uygulamasının hangi filtrelerinin en iyi performansı verdiğini anlayana kadar sürekli çekim yaptım. Sonuçta en beğendiğim konser fotoğraflarından birini çektim.

### 4. Birden fazla uygulama kullanın

Ne kadar çok sayıda uygulamayı denerseniz, o kadar çok sayıda özel filtre ve aklınızda farklı stillerle çekim yapmaya başlar ve daha orijinal sonuçlar için her birinden hangi efektleri karıştırabileceğinizi o kadar çabuk öğrenirsiniz.

İstanbul, Türkiye, Ekim 2011

Bu fotoğraftaki renkleri ve dramatizasyonu yaratmak için önce PictureShow, ardından ise Snapseed uygulamalarını kullandım.

5. Cihazın kendisine ait kamera özelliklerini kullanın

Düzenleme ve çekim amaçlı bu kadar çok sayıda uygulama varken, cihazınızın kamerasına ait bazı muhteşem tümleşik fonksiyonları gözden kaçırmak kolaydır. Örneğin, benim telefonum odanlanma ve pozlandırma ile oynama, kesme, kırmızı göz kaldırma ve panorama çekim yapma özellikleriyle HDR çekim yapmanıza olanak tanıyor.

Bohinj, Slovenya, Mayıs 2013

Telefonumdaki panorama özelliği kullanılarak çekildi.

6. Düzenleyerek zenginleştirin

İyi çekilmiş bir fotoğraf her zaman öne çıkmayı başarsa da, efekt kullanarak yaratıcılık yakalamak bir fotoğrafın hissettirdiklerini olağanüstü düzeyde zenginleştirebilir ve sıklıkla fotoğraflanan bir simge ya da manzaranın fotoğrafı olduğunda diğerleri ile arasında fark yaratabilir. Ancak unutmayın! Kötü bir fotoğraf, kaç tane havalı filtre kullanırsanız kullanın yine de kötü bir fotoğraftır.

Turku, Finlandiya, Nisan 2013

Turku Kalesi'nin daha dramatik bir görüntüsünü elde etmek amacıyla PictureShow ve Snapseed bir kez daha birlikte kullanıldı.

7. Çevrenizden ve barındırdığı unsurlardan faydalanın

Doğru zamanda, doğru açıdan çekildiklerinde su birikintileri, günbatımı, gölgeler ve dalgalar fantastik konular olabilir. İster detaylı bir çekim yapın, ister ıslak bir caddeden kaynaklanan parlamayla oynayın, kar, buz ve yağmur bir fotoğraf karesine karakter ekleyebilir.

Dusseldorf'ta yağmur, Almanya, Aralık 2012

Malibu, Kaliforniya, Şubat 2013

Bratislava'dan yansımalar, Slovakya, Şubat 2012

8. Farklı bir perspektif gösterin

Çekiminize farklı bir perspektif katmak için her zamanki bakış açınızı değiştirin ve yukarıdan veya aşağıdan çekmeyi deneyin.

Finlandiya'nın Göller Bölgesinde yer alan Saimaa Gölünün tepesinde, Nisan 2013.

Parıldayan buzları görebildiğimiz bu fotoğrafı çekerken, gerçekten yere yattım.

9. Zamanlamanın önemini unutmayın

Bir mobil cihazla fotoğraf çekmenin en güzel taraflarından biri de, her zaman elinizde tutabileceğiniz kadar küçük olmaları. Fotoğraflamak istediğiniz o en uygun an bazen sadece birkaç saniye sürer ve o süre dolduktan sonra artık iş işten geçmiştir. Cihazınızı kolayca erişebileceğiniz bir yerde tutun ve hızla kamera moduna alma konusunda uzmanlaşın.

Laguna Beach, Kaliforniya'da oynayan çocuklar, Haziran 2013.

Bu, sadece telefonum o an elimde olduğu ve güneş ışınları altında en doğru anda onlara doğru muzip bir bakış attığım için şanslı bir çekim.

10. Hikayeler anlatın ve duyguları yakalayın

İyi bir fotoğraf, bakanları üzerinde düşündüren ve bir şeyler hissettiren bir fotoğraftır. Kolay saklanabilir oldukları ve fotoğrafladığınız konuları rahatsız etme ihtimalleri daha düşük olduğu için bu noktada mobil cihazlar yine daha kullanışlı olduklarını ispat ediyorlar. Fotoğraf uygulamaları ile düzenlemek, atmosferi de bir noktaya kadar değiştirebilir ve bazı durumlarda kendi duygularınızı da fotoğrafa katmanıza olanak tanır.

Polonya, Varşova'daki bir süt barında yaşlı bir adam, Temmuz 2012

Karadağ, Budva'da güneş banyosu yapanlar, Haziran 2013

Bu iki fotoğraf da benimle konuşuyor; yaşlı adamın hüznü ve plajda sona eren tembel bir gün.

 
Pinterest Tumblr

Larissa Olenicoff

Larissa Olenicoff, bir seyahat tutkunu ve Avrupa'ya tutkuyla bağlı bir mobil fotoğrafçı. The Blonde Gypsy adını verdiği seyahat blogu, farklı ülkelerin kültür ve doğa manzaralarını yakından tanımaya olanak sağlayarak dünyada seyahati teşvik etme amacı güden göze hitap eden bir seyahat ipuçları ve sıra dışı serüven platformu.
Daha Fazlası

Çektiğiniz en iyi mobil fotoğraf hangisi?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.