#seyahat

Seyahatlerinizi Belgelendirmenin 7 Temel Kuralı

Eve Döndüğünüzde Seyahat Anılarınızın Uçup Gitmesine İzin Vermeyin

Seyahatlerinizi Belgelendirmenin 7 Temel Kuralı

Seyahatte yapılacak en büyük hatalardan biri, belirli bir anı ya da duyguyu \"asla unutmayacağınızı\" düşünmektir. Hava dalışı yapmak için bir uçak atlayışından, mehtaplı bir gecede şelaleye yüzmeye, Khao San Caddesindeki gürültülü gece gezmelerinden, Kilimanjaro  ¾ tırmanışının o son adımına ve bunların arasında yaşanan milyonlarca diğer anıya kadar... Büyük veya küçük, masalsı veya zarif.

Sorun şu; bu seyahat anılarını, sadece başkalarıyla paylaşmak için değil, zamanı geldiğinde kendimiz de hatırlamak için nasıl kağıda aktarıp koruyabiliriz? Seyahatlerinizin, evinize döndükten uzun süreler sonra bile hatırlanmasını istiyorsanız, önemli ayrıntıları, anıları ve deneyimleri uygun şekilde belgelemek ve korumak için herhangi bir yolculukta yapabileceğiniz birkaç kolay şey var.

1. GAZETECİ OLUN: Not defteri tutun

Fotoğraf: João ve Raquel

Not defteri, bir gezginin çantasının olmazsa olmazıdır. Nereye, kiminle, ne zaman gittiğinizi ve orada ne yaptığınızı not almak için sürekli el altında bulundurun.

Aradan zaman geçtikten sonra yediğiniz o yemeğin adını, fotoğrafta yanınızda durun o kişinin kim olduğunu veya yüzdüğünüz o gölün adını hatırlamak istiyorsanız, günlük olarak not tutun.

İpucu: Not defterlerinizi ince ve hafif seçin. Her yolculuk için yeni bir tane alın. Böylelikle, sadece daha organize olmakla kalmaz, aynı zamanda eski notlarınızı güvende tutmuş ve diğer eşyalarınıza daha fazla yer açmış olursunuz.

2. Resim defteri tutun

Fotoğraf: Danny Hope

Ancak, büyükannenizinki gibi değil. Yol boyunca edindiğiniz bilgileri aktarabileceğiniz herhangi bir şey. Bir klasör, hatta bir Ziploc poşet bile olabilir. Fakat edindiğiniz bilgi parçacıklarının hepsini aynı yerde toplayın. Ziyaret ettiğiniz küçük otel, restoran, turistik yer ve ticari işletmelerden topladığınız el ilanlarını, kartvizitleri, makbuzları vs. burada saklayın.

Böylelikle, nerelerde bulunduğunuzu listeleyebilir ve bu mekanların internet sitelerine, e-postalarına ve sosyal medya sayfalarına kolaylıkla erişebilirsiniz. Ayrıca, doğru telaffuzlar veya özel isimler de kolaylıkla bulunabilir.

İpucu: Kartların, özellikle de tanıştığınız insanlardan aldığınız kartvizitlerin üstlerine notlar alarak onlarla nerede tanıştığınızı ve neden daha sonra iletişime geçmek istediğinizi kayıt altına alabilirsiniz. Mümkünse söz konusu kişinin sizinle beraber veya yalnız bir fotoğrafını çekin ve fotoğraf makinenizdeki fotoğrafa ait dosya adını/numarasını karta yazın.

3: FOTOĞRAFÇI OLUN: Mekanın ruhunu yakalayın

Fotoğraf: Kate Siobhan

Bir mekanı kayıt altına almak için birkaç cadde fotoğrafı çekmek yetmez. Mekanın ruhunu yansıtan nedir? Genellikle dışarıda, sokaklarda yaşananlardır; hareketli bir pazar yeri, tarladaki çiftçiler, kafalarının üzerinde renkli testiler taşıyan kadınlar... Kendinize daha sonra hangi manzaraları hatırladığınızda mutlu hissedeceğinizi sorun ve o anlardan bazılarını fotoğraflamaya çalışın. Aşağıda, bunu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şeyi bulabilirsiniz:

Bulunduğunuz mekana ruhunu veren şeyleri arayın ve bulun. Bir mekanın ruhu, insanları, hareketi, yemekleri, kokuları, giyim tarzı, müziği gibi çok sayıda kültürel katman üzerine bina edilmiştir. Böyle birkaç unsuru bir fotoğrafa başarıyla aktarmayı başarırsanız, o yerin nasıl olduğunu başka insanlara da aktarmaya başlayabilirsiniz.

İpucu: Bu süreçte yerel unsurlara saygı duymak önemli bir etmendir. İnsanlar size ters ters bakıyor veya rahatsız hissediyorsanız, durun ve başka bir sokaktan veya başka bir perspektiften tekrar deneyin.

4. İnsanları fotoğraflayın

Fotoğraf: Kate Siobhan

Bu, pek çok insan için muhtemelen yapılması en zor şeylerdendir. İnsanlara yaklaşmak kolay değildir. Fakat onlara gülümser, kibar davranır ve sonunda fotoğrafı göstereceğinizi söylerseniz, istediğinizi alabilirsiniz. Altın kural şudur: Fotoğraflarını çekmeden önce mutlaka izin alın. Kameranızı kaldırarak hemen her dilde anlaşılır olan \"Foto?\" sözcüğünü söylemeniz yeterli olacaktır. Çekim iznini kaptıysanız, işte size birkaç ipucu:

İpucu: Şüpheye düştüğünüzde, daha sonra karar vermek üzere farklı türde (yakın, geri çekilerek, orta mesafeden) çekimler yapın.

5. Ayrıntıları yansıtın

Fotoğraf: Kate Siobhan

Zaman geçtikçe ilk unutacaklarınız küçük ayrıntılar olur. Fotoğrafa aktarmanız gerekenler:

İpucu: Aklınızda bir yer, elinizde bir adres olmadan sadece etrafa bakmak için yürüyüşe çıkarak ayrıntılara dikkat etmeyi öğrenin. Sadece bakın. Bu ayrıntıları not edin ve bir kısmını fotoğraflamak için daha sonra tekrar gelin.

6. HİKAYE ANLATICISI OLUN: Günce

Fotoğraf: Aya Padron

Bir not defteri ile aynı şey değildir. Günce, yol boyunca yaşadığınız kişisel deneyimleri aktardığınız yerdir. Tam anlamıyla aktarmak için yeterli zamanı ayırın. Sorularınızı, düşüncelerinizi, umutlarınızı, gelişiminizi, zaferlerinizi, mutluluklarınızı, arzularınızı ve daha fazlasını yazın.

İpucu: Yalnız başınıza yapın ve kendinize zaman tanıyın. Daha sonra kendinize teşekkür edersiniz.

7. Paylaşın

Fotoğraf: Lucas Jans

Amacınız ister bir makale, ister bir blog yayını serisi, ister Facebook'a koymak, ister oturma odanızda eski moda bir slayt gösterisi hazırlamak olsun, artık paylaşabileceğiniz bir hikayeniz var. Gittiniz, gördünüz, deneyimlediniz. Yolculuğu çok sayıda farklı açıdan belgeleyerek, yolculuğunuzu tamamen yansıtan bir resim yapmak için aralarından seçim yapabileceğiniz yığınla malzeme edindiniz.

Bir dahaki sefere bu işi tam bir profesyonel gibi yapıp, kendinizi ve yanınıza alacağınız başkalarını gideceğiniz yere tam anlamıyla götürebileceksiniz.
Pinterest Tumblr

Kate Siobhan

Kate Siobhan, Vancouver'da yaşayan bir yazar ve fotoğrafçı olmanın yanı sıra, Matador'da yardımcı editör olarak görev yapıyor ve MatadorU'da fotoğrafçılık bölümünün başında.
Daha Fazlası

Yolculuğa dair listede yer almadığını düşündüğünüz bir ipucunuz var mı?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.