#hayvanlar

Av

Avın Ölüm Anını Aslanın Perspektifinden Görmek

Av

Meg beni şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor.

Sürekli aynı soruya muhatap oluyorum: \"Esaret altındaki alıştırılmış aslanlar kendi başlarına avlanabilir mi?\" Cevabı her zaman biliyordum; ancak, o kış günü, en gerçek dışı rüyalarda bile göremeyeceğim nelere şahit olacağımı ve muhtemelen ilk kez bir aslanın perspektifinden fotoğraf makinesine nelerin yansıyacağını hayal bile edemezdim.

Meg isimli dişi aslan ile olan ilişkimin geçmişi on bir yıla dayanıyor. Birlikte, nehirde yüzmek gibi normalde aslanların pek hoşlanmadıkları etkinlikler de dahil olmak üzere birlikte çok sayıda şey yaptık. Aramızda, pek çok faninin imkansız olduğunu düşüneceği şeyleri yapmamızı sağlayan olağanüstü bir bağ var. Meg, benim barınağımın da bulunduğu geniş vahşi doğada kız kardeşi Amy ile uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanıyor.

Kendimi bildim bileli aslanın avını öldürdüğü anı bir aslanın gözünden görmenin nasıl olacağını merak etmişimdir. Bu nedenle, belki bir şey olur umuduyla, Meg ile yürüyüşe çıktığımız her zaman sırtına modifiye edilmiş bir GoPro takmaya başladım.

Sadece bir aslanın sırtına bir kamera ve kemer takmak bile başlı başına bir başarı. Çoğu onu çıkarıp, çiğneyip atmaya çalışır. Ama Meg öyle yapmadı. O, bir kamera için mükemmel bir platform.

O gün Meg farklı davranışlar sergiliyordu. Yürüyüşe başladıktan sonra, sürekli havayı kokladı ve ufukta bir yerlerde bir antilobun kokusunu aldı. İlk başta aklıma bir şey gelmedi. Fakat yine de kürkü ile mükemmel bir uyum içerisinde olan buğday renkli otların arasında sinsice ilerlerken Meg'i takip ettim. Tempoyu arttırınca ona ayak uyduramadım.

Sonunda, aradan biraz süre geçtikten sonra belirli bir mesafeden Meg'in gizlenmeyi bırakarak avını kovalamaya başladığını gördüm. Ardından bir kaos yaşandı ve sonunda açıkça acı çekmekte olan bir hayvanın çıkardığı tuhaf inlemeleri bir kenara koyarsak durgunluk geldi. En sonunda da sessizlik... Yüreğim ağzımda ve hızla çarparken koşarak yaklaştım ve Meg'i uzun otların arasında buldum. Sanki bunu on bir yıldır ara vermeden yapıyormuş gibi, yetişkinliğe henüz erişmiş bir antilobun soluk borusunu çenesiyle sıkarak onu boğmaya çalışıyordu.

Avını öldürmüştü ve ben de o anları onun perspektifinden görmek için sabırsızlanıyordum. Kameraya baktım, hala kaydediyordu. Böylesi bir deneyimin parçası olmak mükemmeldi.

Avın videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Sorumluluk reddi: Vahşi hayvanlar ile etkileşime girmemenizi öneririz. Kevin Richardson, bu konuda eğitim almış bir profesyoneldir.
Pinterest Tumblr

Hangi hayvan ile aranızda bir bağ olduğunu hissediyorsunuz?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.