#seyahat

Hayatınızın Yolculukları

Hayatın 8 Aşamasında Yolculuk Portreleri

Hayatınızın Yolculukları

Yetişkinlerin çoğunda, çocukların seyahat esnasında ayak bağı olacağına dair klişe bir ön yargı vardır. Uçakta ağlayan bebekleri, Daha gelmedik mi?\" diye soran çocukları hayal ederler.

Ancak durum düşündüklerinin tam tersidir. Sadece çocuklar hakkında değil, yolculuk kavramı hakkında da yanılıyorlar. Bu gibi insanlar, gerçekten yolculuğa çıkma değil, gerçeklikten uzaklaşma arayışındadır.

Gerçek şu ki; çocuklar doğal olarak yetişkinlerden daha iyi gezgindirler. Gittikleri her yere ayak uydurma becerileri vardır. Bu, her gezginde olması gereken bir özellik olmasına rağmen biz yetişkinler bu beceriyi ya kaybetmişizdir ya da yeniden kazanmak için snowboardlara, kanolara, yoga sınıflarına veya yeni \"adreslere\" ihtiyaç duyarız. 

Bu portrelerin her birine baktığınızda, bir gezgin olarak çocuklarımız olmadan önce ve olduktan sonra nasıl anılara sahip olduğunuzu dikkate aldığınızda, her birinin bir araya gelip muhteşem bir bütün oluşturduğunu görebilirsiniz. Bir gün yaşlı ve ağır olsak da, sonunda çocukken sahip olduğumuz, o bulunduğumuz yer ile hayal gücümüz arasında ayrım olmayan yolculuk düzeyine erişebiliriz.

1. Bir çocuk olarak: Başka hiç kimsenin görmediği yerlerde potansiyeli görebilirsiniz

Fotoğraf: Marcus Hansson

Eğer yolculuk, birinin bir yer hakkındaki merakını gerçeğe dönüştürmek ise, hiç kimse çocuklar gibi yolculuk edemez. Nereye giderlerse gitsinler, oyun oynamak, keşfetmek ve o yere hakim olacak derecede iyi tanımak konusunda hiçbir fırsatı kaçırmazlar. Aynı manzaraya baktıklarında, bir yetişkin pratik anlamıyla bir yamaç ve piknik masası görürken, bir çocuk o manzaradan yepyeni dünyalar ve oyunlar yaratır. Yetişkinler zorlanırken çocukların yabancı dilleri kolay öğrenmesinin nedeni de budur: Bulundukları yer ve mevcut koşullar ile bütünleşirler. 

2. Bir ergen olarak: Yalnız başınıza çıktığınız ilk yolculuklar kimliğinizi şekillendirir

Fotoğraf: Marlon Dias

Bazılarımız için bu, bir yaz kampına gitmek, ilk kez yalnız başına yolculuk etmek, malzemelerinizi çıkarmak, kendi yaşınızdaki diğer çocuklarla yatacağınız yerleri ayarlamaktır. Bazılarımız için ise, yurt dışında bir haftalık bir okul gezisidir. Hangi şekle bürünürse bürünsün, ergenlik evimizden uzakta zaman geçirdiğimiz, kendimiz hakkındaki bazı şeylerin farkına vardığımız ve geri döndüğümüz bir dönemdir.

3. Üniversite çağındaki bir öğrenci olarak: Kendinize bir arkadaş grubu arıyorsunuz

Fotoğraf: Garry Knight

İster eğitiminize bir yıl ara verdiğiniz bir dönemde yurt dışındaki bir yarıyıl programına katılıyor, ister lise eğitiminizi tamamlayıp çalışmaya başlamış ve seyahat ediyor olun, bu dönem ilişkiler kurma ve bir ondayı paylaşacağınız kişiler bulma dönemidir. Hatta bazılarımız için, daha sonra hayat arkadaşımız olacak özel kişi ile tanıştığımız dönem bile olabilir.

4. Yeni evliler olarak: Dünyaya karşı o çocuksu sevgiyi yeniden yaşamaya başlarsınız

Fotoğraf: Bruce Guenter

Ya da başlamazsınız. Bu tamamıyla yaşadığınız ilişkiye ve ilişkinin nasıl ilerlediğine bağlı. Fakat doğru koşullar altında (örneğin, Buenos Aires'ten güney Brezilya'ya doğru 4 haftalık bir kamp/yol seyahati), oldukça yetişkinlere özgü bir şey olan bu evlilik deneyimini, çevrenizdeki her şeyde bir tür masumiyete geri dönüş gibi hissettirebilir.

5. Genç ebeveyn olarak: Hayal edebileceğinizden çok daha zor bir şeyle karşı karşıyasınız

Fotoğraf: Cia de Foto

Zor deyince aklınıza bebek bezi, sürekli ağlamalar, otomobildeki çocuk koltuğu, bir bebekle dışarı yemek yemeye çıkmak, hava alanlarında dolaşmak veya aklınızdan geçen diğer şeyler gelmesin. Bunlar önemsiz. Zor olan, çocuğunuzun tüm bu deneyimleri yaşamasını istemenizdir. Sizinle birlikte kamp yapmasını, kürek çekmesini, sörf yapmasını ve sizin hiç beceremediğiniz şekilde üç yabancı dili konuşmasını istersiniz. Bunları mümkün kılabilmek için ise zamana ihtiyaç vardır. Fakat zamanı olmayan onlar değil, sizsiniz. Kendinizden, hayat arkadaşınızdan ne kadar fedakarlık yapmasını isteyebilirsiniz? Hayatınızı, bir gezgin olarak sürekli gelişecek şekilde nasıl düzenleyebilirsiniz?

6. Yalnız başına seyahat eden genç bir anne veya baba olarak: Kaç farklı kişiliğiniz oluştuğunu fark etmeye başlarsınız

Fotoğraf: Estitxu Carton

Bir iş seyahati, arkadaşlarla buluşma veya herhangi bir nedenle bir gezgin olarak yaşadığınız en tuhaf anlardan biri de bir anne veya baba olarak ilk kez evden uzaklaştığınız anlardır. Genellikle yeni ve farklı bir hüzün, kırılganlık ve iç gözlem hissi söz konusudur. Size bel bağlayan insanlar olduğunu ve daha önce göze alabildiğiniz risklerin, sizin artık özlemeyeceğiniz eski bir versiyonunuza aitmiş gibi göründüğünü en somut haliyle fark edersiniz.

7.  Çocuklarınız büyürken:  Seyahatlerinizi yeni baştan, tekrar yaşarsınız

Fotoğraf: David S. Miller

Kumsalda ilk seferiniz, ilk kampınız, farklı hayvanları ilk kez görüşünüz gibi ilklerin tümü, ikinci kez yaşadığınızda ilkinden neredeyse daha büyük mutluluk verir.

8. Yaşlandığınızda

Fotoğraf: Alberto P. Veiga

Kesin olarak bilmiyorum. Ben hala \"büyümekte olan çocuk\" safhasındayım.  Ancak, özellikle camianın içinde kalmak için yeterli derecede sağlıklı ve havalı olan \"yaşlılar\"ın hala var olduğu sörf ve kano topluluklarında yaptığım gözlemlere göre, en keyifli seyahatlerin ileri yaşlarda yapılanlar olduğunu söyleyebilirim. Hiç kimseye kanıtlayacak hiçbir şeyiniz kalmamıştır artık. Ve her bir küçük hareket takdir görür. Bununla beraber, elbette hiçbir şeyin garantisi yok. Bu yazıdan alınacak bir ders varsa, o da: Hemen seyahate çıkın. Yaşlı veya genç, yalnız veya ailenizle, kendinizi yola vurun. Geçen zamanı geri getiremezsiniz.
Pinterest Tumblr

David Miller

David Miller, Matador'da Kıdemli Editör (seyahat gazeteciliği 2010 ve 2011 Lowell Thomas ödüllerinin sahibi) ve MatadorU'da Program Direktörü olarak görev yapıyor.
Daha Fazlası

İçinde bulunduğunuz seyahat aşamasını hangi portre yansıtıyor?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.