#seyahat

Beklenmeyen Sürprizler Unutulmazdır

Dünyanın Dört Bir Yanından Favori Seyahat Anıları

Beklenmeyen Sürprizler Unutulmazdır

 

 

Belize'nin mürekkep mavisi gökyüzünde bir şimşek çaktı ve kıyıya yakın olmadığımızı bize hatırlatmaya yetecek kadar kısa bir süreliğine tüm dünyamızı aydınlattı. Rüzgarın kükremesi ve küçük, yüzümüze vuran keskin yağmur damlalarının çıkardığı sesi bastıracak şekilde bağırdım: \"Dayanın hanımlar!\"

En sevdiğim seyahat anılarımdan biri işte böyle başladı. Doğru, en kötüsü ya da en korkuncu değil, en sevdiğim. Evet, Orta Amerika'ya yapılan bir gönüllü gezide 10 gencin sorumluluğunu üstlenmiştim. Gecenin ortasında, her şeyiyle yetersiz bir teknede korkunç bir fırtınaya yakalandık. Ve evet, bu anı benim için çok değerli.

Bu hafta bunun nedeni üzerinde biraz düşündüm. Ne gibi etmenler bir anıyı sıradanlıktan \"unutulmaz\" sınıfına taşıyabilir? Bazı anıların diğerlerinden daha kalıcı olmasının nedeni nedir?

Bu, tek bir doğru yanıtı olmayan karmaşık bir soru. Ben de, bir anı unutulmaz bir anıya dönüştüren şeyleri anlamak için diğer Matador çalışanları, öğrenciler ve seyahat blogu yazan kişiler arasında bir anket yaptım. Şık otel odaları, öngörülebilir planlar veya iyi bir gece uykusu çekmek hiç kimsenin yanıtları arasında yer almıyordu. Yanıtlar arasında tam tersine, çılgın planlar, öngörülemeyen ve bilinmeyen şeyler bulunuyordu. Anının ayrıntılarından bağımsız olarak, her biri kainatta işgal ettiğimiz küçük ve değerli yeri keşfetme, kendi varlığımızın farkına varma, başka bir ifadeyle gerçekten hayatta olma duygusunu yaşadığımız anlara işaret ediyordu.

Pekala, küçük metal bir teknede dehşete düşmüş on genç kız ile bir fırtınada sıkışıp kalmak neden benim en sevdiğim anılarımdan biriydi? Çünkü kontrol etmek için dönüp onlara seslendiğimde dehşete düşmüş on genç kız görmedim. Her ne kadar ıslak ve titriyor olsalar ve saçları yüzlerine yapışmış olsa da artık kadın olmanın eşiğine gelmiş on güçlü genç hanımı birbirleriyle el ele tutuşmuş şarkı söylerken gördüm. Evet, şarkı söylüyorlardı. Her yanımızda şimşekler çakarken, teknemizin kıyıya ulaşması için Tanrıya yalvarmak amacıyla on iki kişi birlikte bir Afrika ilahisi söyledik. Ve hissettik. Oradaydık, farkındaydık ve birlikteydik. Sanki gözlerimin önünde onların uyanışına, çiçekler gibi güneşe doğru açmalarına tanık oldum.

Sizin en sevdiğiniz seyahat anılarınız neler? Karmaşa anları? Toplum? Kutsallık? Bilinmeyenler? Yemek, içmek veya arkadaşlarla birlikte olmanın basit, keskin ve kadim hazzı? Aşk?

Aşağıda bazı gezgin arkadaşlarımın verdiği yanıtları görebilirsiniz:

*- Rachel Kristensen, MatadorU öğrencisi, *www.meandertheworld.tumblr.com

- Katka Lapelosa, Matador editor, www.katkatravels.com

- Michael Bonocore, gezi fotoğrafçısı, http://www.mb-photography-sf.com/

- Maryanne Wirkkanen, gezi blogcusu, www.unknownhome.wordpress.com

- Carlo Alcos, Matador genel müdürü, @vagab0nderz, *[vagabonderz.com*](http://t.co/9A3QUWORzR \"http://vagabonderz.com\")

*- @RosaLiaJune, MatadorU öğrencisi, *http://throughthewardrobe-rosa.blogspot.co.uk/

- Katie Scott Alton, Matador kadrolu yazarı, http://katiesaras.wordpress.com/

- Dikson Slam, Matador kadrolu yazarı, @diksonslam

- @CandiceWalsh, MatadorU Gezi Yazısı bölümü, www.candicedoestheworld.com

*- Pat Kennedy Corlin, fotoğrafçı, *http://www.PatCorlinPhotography.com

*- Joshua Johnson, MatadorU Eğitim Departmanı Başkanı, @joshywashinton, *http://joshywashington.wordpress.com/

Bu makale [Matador Network] üzerinden de görüntülenebilir(http://matadornetwork.com/).  Dünyanın dört bir yanından seyahat, kültür ve hikayelerin buluşma noktası olan Matador Network internet üzerindeki en büyük bağımsız seyahat yayınıdır.
Pinterest Tumblr

Kate Siobhan

Kate Siobhan, Vancouver'da yaşayan bir yazar ve fotoğrafçı olmanın yanı sıra, Matador'da yardımcı editör olarak görev yapıyor ve MatadorU'da fotoğrafçılık bölümünün başında.
Daha Fazlası

Şimdi sıra sizde. Sizin favori seyahat anınız ne?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.