#açık hava

Umulmadık Alaska

Yerden Fışkıran Yeni ve Büyüleyici Harikalar

Umulmadık Alaska

Alaska'yı birkaç yıl önce keşfetmemden bu yana büyüklüğünden, engebeli güzelliklerinden ve henüz bozulmamış vahşiliğinden çok etkilenirim. Alaska o kadar büyüleyiciydi ki, her yıl tekrar geldim ve bu geniş ve egzotik yere her geldiğimde de yeni ve büyüleyici harikalar gördüm. Bu yıl da farklı değildi. Kuzey kutup dairesini keşfetmek ve fırsat olursa auroralar ile kutup ayılarını ilk kez fotoğraflamak üzere yola çıktım.

Alaska'yı ziyaret eden birinin ilk fark ettiği, ana karadan ne kadar uzak olduğudur. Geçen yıllarda Los Angeles'tan Anchorage'a yaptığım yolculuk 5 saatten biraz fazla sürmüştü. Bu süre, Amerika'nın doğu sahilinden batı sahiline giderken harcadığınız süre ile neredeyse aynı. Ancak bu yıl Houston'dan Fairbanks'e uçtum ve yolculuk 8,5 saat sürdü. Batı sahilinden Avrupa'ya uçuş süresi ile neredeyse aynı.

Fairbanks'i merkez olarak kullanarak ilk ziyaretimi Denali Ulusal Parkına yaptım. Denali'yi ilk olarak geçen yaz ziyaret etmiştim. Ancak, orada kaldığım süre boyunca sürekli yağmur yağmıştı. Alaska sıra dağları bulutlar, sis ve düşük görme menzili nedeniyle gizlenmiş olduğundan McKinley Dağının bir efsane olup olmadığını merak etmiştim. Dört günün sonunda, hiçbiri basıma uygun olmayan sadece 100 kadar fotoğraf çekebilmiştim. Ansel Adams da yaz mevsiminde McKinley dağını fotoğraflamaya çalışırken benzer bir deneyim yaşamıştı. Sanırım sadece fotoğraflarına değil, yazdıklarına da bakmam gerekirdi.

Bu yılki Denali gezisini, Alaska'da genellikle gökyüzünün açık ve sıcaklıkların ise düşük ama rahat olduğu sonbahar dönemine denk getirdim. Bu yılki ziyaretin farklı olacağını oraya varır varmaz anladım. Beni sıcak hava ve açık gökyüzü karşılarken, sonbahar renklerinin her tonu ve dağdaki taze karlar da beklemediğim bir sürpriz yaptılar.

Tundranın güz renkleriyle ne kadar güzel göründüğünü tarif etmenin imkanı yok. Turuncular, kırmızılar ve sarılar tıpkı bir Van Gogh tablosundan fırlamış gibi. Yapraklı ağaçların renk değiştirmiş olmasını bekliyordum, ama tundranın minik ağaç ve çalılardan oluşan bir ormanlık olduğunu unutmuşum. Bu altmış santimetre yüksekliğindeki ormanda taze ve tatlı ahududular ile yaban mersinleri gizlenmişti. Denali'de manzara çekimi yaptığım uzun günlerin sonunda ne lezzetli bir ziyafet!

Denali ziyaretimden sonra, Fairbanks'ten Deadhorse'a (diğer adı Prudhoe Körfezi) giden Alaska boru hattına paralel seyreden 500 mil uzunluğundaki çakıl bir yol olan Dalton Otoyolu üzerinden Alaska'nın iç kesimlerini keşfetmek üzere yola çıktım. \"Buz Yolu Kamyoncuları\" adlı televizyon programı ile bilinen Dalton Otoyolu, Amerika kıtasındaki en izole yol.

Kamyoncuların Dalton Otoyolu'na verdiği isimle Servis Yolu, güzel fakat ıssız bölgelerden geçiyor. Bu yol üzerinde, biri Coldfoot (nüfusu 10), diğeri Wiseman (nüfusu kime sorduğunuza bağlı olarak 11 ila 13) olmak üzere sadece iki kasaba var. Dünyanın geri kalanından bu kadar uzak olması, burayı gökyüzü ve aurora fotoğrafçılığı için mükemmel bir yer yapıyor. Gün boyunca Arktik Ulusal Vahşi Yaşam Barınağı yakınlarındaki Brooks dağ sırasının tepelerinde dolaşan karibu sürülerini görmek mümkündür. Franklin Kayalıkları çevresindeki düzlüklerde ise misk sığırları yaşar. Kızıl tilki, arktika gelengisi, boz ayı, mus geyiği ve çok sayıda kuş türü de manzaraya katkıda bulunur.

 Deadhorse'a ulaştığınızda kendinizi başka bir gezegendeki izole edilmiş bir kolonide gibi hissediyorsunuz. İklim pek konuksever değil, petrol endüstrisinin merkezlerinden biri olan bu kasabanın ne kadar steril olduğu da tartışmaya açık. Yıl boyunca bu sınır kasabasında yaşayan sadece 25 kişi var ve özel mesken yok. Herkes petrol endüstrisi kamplarında kalıyor.

Deadhorse'daki insanlar sadece bir nedenden ötürü orada; iyi maaş ödenen petrol işleri. Bir vasıfsız işçi (petrol endüstrisindeki giriş seviyesi iş), tüm sosyal hakları, seyahat ödeneği ve ödenen tüm masrafları hariç, yılda 100.000 doların üzerinde kazanabilir. Sanırım bu yüzden petrole \"siyah altın\" diyorlar.

Deadhorse'da hayat oldukça basit: 12 saat çalış, 12 saat uyu, bunu iki hafta tekrar et, iş yerinde kendini yaralama ve zor kazandığın petrol parasını harcamak için iki haftalığına evine dön. Eve gittiğinde çok fazla içme ve işe zamanında dönmeyi unutma.

Deadhorse'daki modern hava alanı, kutup ayılarının sıkça ziyaret ettiği iki mile dört mil boyutlarındaki Barter Adasına yaptığım ziyarette hareket noktası vazifesi gördü. Ada, adını Inuit yerlileri 19. yüzyılda adayı bir ticaret merkezi olarak tesis ettiklerinde aldı.

30 dakikalık uçak yolculuğunun ardından Barter Adasının en yoğun nüfuslu yeri olan Kaktovik köyüne ulaştım. Kaktovik'te hava terminali ya da toplu taşıma yok. Çakıl iniş pisti ile kasabadaki taşra oteli arasındaki bağlantıyı eski bir okul otobüsü sağlıyor (gerçekten, daha çok birbirine bağlanmış hareketli evler gibi görünüyorlar). Pilotlar aynı zamanda bagajımızı da taşıdılar ve yerel halk tüm turistleri, fotoğraf makinesi aksamını ve bavulları toparlamada yardımcı oldu.

Kaktovik'in uzaklığından dolayı Inuitler karibu ve kutup balinası avlama da dahil olmak üzere geleneksel biçimde yaşamak için avlanıyorlar. Kasabanın kanunen yılda üç balina avlama hakkı var ve bu sakinlerine hayatta kalmalarına yetecek miktarda yağ ve proteini ucuz bir şekilde sağlıyor. Ayrıca, balinalardan arta kalanlar da yerel kutup ayıları için bir gıda kaynağı oluyor.

Deniz memelisi olarak görülen kutup ayıları, hayatta kalmak için buz kütlelerine ve fok balıklarına ihtiyaç duyar. Yetenekli yüzücüler olsalar da, karada pek çevik olmadıklarından yazları avlanmakta sıkıntı yaşarlar. Buz kütlesinin eriyerek azaldığı sıcak aylar boyunca kutup ayıları karada mahsur kalır ve zamanlarının çoğunu uyuyarak ve enerji tasarrufu yaparak geçirirler.

Barter Adasındaki ayılar Inuitlerle birlikte yaşamanın yolunu bulmuşlar. Sonbahar mevsimindeki balina avının sonrasında Inuitler insanlar tarafından tüketilmeyen balina kemikleri ve diğer dokuları bir \"kemik yığını\" içine atarlar. Ayılar bu maddeleri tüketebilir ve kendi ortamlarında bulamayacakları bu zengin enerji kaynağından faydalanırlar. Ayıları balina artıkları ile beslenirken görmek için kemik yığınını ziyaret ettiğimde biraz rahatsız oldum. Ancak, ölüm ile yaşam arasındaki karşıtlık bazı dramatik görüntülere de yol açabiliyor.

Kaktovik'teyken biri bir, diğeri iki yaşında iki yavru da olmak üzere toplam 24 farklı kutup ayısı gördüm. Bu kutup ayısı topluluğunu daha iyi anlamak için araştırmalar devam etse de, oldukça sağlıklı ve güçlü görünüyorlar. Inuitler ayrıca kutup ayılarını adanın eko-turizmi açısından da faydalı olarak değerlendiriyorlar. Belki bu yeni ilişkiden hem insanlar, hem de ayılar kârlı çıkabilir.

Bu gibi egzotik yerlerden geri dönerken kendimi hem mutlu, hem de üzgün hissederim. Bir yandan çektiğim görüntüleri görmek ve maceralarımı aileme ve arkadaşlarıma anlatmak için sabırsızlanırken, diğer yandan Alaska'nın vahşi doğasını şimdiden özlemeye başlamıştım. Akıldan çıkmayan ihtişamı ve azameti ruhumu beslerken, macera ve keşfe yönelik varoluşsal ihtiyacı da harekete geçiriyor. Başka hiçbir şeye benzemeyen bir duygu... Belki de, Amerika kıtasının en kuzey sınırı olan bu yere tekrar tekrar gelmemin altında yatan temel neden de bu duygudur.
Pinterest Tumblr

Cesar Aristeiguieta

Cesar Aristeiguieta, insanların ve doğanın ihtişamını fotoğraflayan ödüllü bir keşif gezisi ve reklam fotoğrafçısı.
Daha Fazlası

Sizin de bir gün seyahat etmek istediğiniz uzak bir yer var mı? Neresi?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.