#açık hava

Tahmin Edilemeyen Güzellik

Bir Auroranın Büyüsü

Tahmin Edilemeyen Güzellik

© Ellen Anon

Buzul Lagünü üzerinde Kuzey Işıklarını fotoğraflamak umuduyla kış mevsiminde Jokulsarlon, İzlanda'ya gittik. Bir auroranın lagün üzerindeki yansımasını buz dağlarıyla birlikte fotoğraflamanın muhteşem olacağını hayal etmiştim. Ancak, bunun gerçekleşebilmesi için aurora aktivitesinin iyi düzeyde olması ve aynı zamanda havanın da açık olması gerekiyordu.

Bir aurora görmek umuduyla birkaç gece geçirdik. Aurora tahminleri mükemmel olmasına rağmen, gökyüzü tamamen bulutlarla kaplı olduğundan görme şansı yakalayamadık.

Bu resmi çektiğim gece tahminler zayıf olmasına rağmen, yine de dışarı çıktık. Önceleri küçük bir aurora vardı, fakat daha sonra gökyüzünü bulutlar kapladı ve biz de otomobilimize geri döndük.

Birkaç saat sonra bulutların azaldığını düşündük, fakat artık gece yarısı olmuştu ve aracımızın yanında düzeneğimi hazırladım. Ancak, dramatik bir aurora ile cennetin kapıları açıldığında su kıyısına inmem gerektiğini düşündüm. Gecenin karanlığında takılıp düşmemek ve büyünün kaybolmaması için dua ederek aşağı doğru koştum ve aurora ile yansımayı mümkün olduğu ölçüde geniş bir şekilde yakalamak için 14 mm'lik bir lens taktım. Artık aurora gökyüzünün büyük bir bölümünü kapatıyordu. Yansımayı en üst düzeye çıkarmak için tripodu iyice açtım ve fotoğraf makinesini neredeyse yere yerleştirdim. Gökyüzü ile yansımanın pozlamasını dengelemek için (yansımalar neredeyse her zaman daha karanlıktır) bir temizleme bezini yaklaşık 10 saniye boyunca lensin üst tarafında tuttum ve 35 saniyelik kalan kısım boyunca pozlamayı uzaktan kabloyla manuel olarak kontrol ettim. Auroraları fotoğraflarken, görüntüdeki yıldız hareketlerinin miktarını sınırlamak için pozlamayı 30 saniye civarında veya aşağısında tutmak en doğrusudur.

Sonradan öğrendik ki, o gece için aurora tahmini başlangıçta 1 veya 2 iken, daha sonradan güncellenerek 7 olarak bildirilmiş. Doğa olaylarını fotoğraflarken, bazen optik tahminlere aldırış etmeksizin gidip çekip yapmak en iyisidir.
Pinterest Tumblr

Ellen Anon

Ellen Anon, ekstrem çevre koşulları karşısında güvenilir kartlara bel bağlıyor.
Daha Fazlası

Siz hiç aurora gördünüz mü?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.