#açık hava

Kış Kabarcıkları

Abraham Gölünde Donmuş Buzda Sıkışan Metan Kabarcıkları

Kış Kabarcıkları

Muhteşem gün doğumunun kırmızı ve morlarını yansıtan akışkan dalgalar gibi görünecek şekilde rüzgar tarafından biçimlendirilen buz, sıcaklıkların rüzgarın yarattığı serinlik dikkate alınmadan bile 30 derecenin altını gördüğü Abraham Gölüne vardığımızda bizim için beklenmedik bir sürpriz olmuştu.

Aşırı soğuk en azından buzu üzerinde güvenle yürüyecek kadar kuvvetli yapmıştı. Buzda yürümeyi kolaylaştırmak için güçlü çivilere sahip kramponlar kullandık. Onlar olmadan yürümek neredeyse imkansız olurdu.

Kış mevsiminde gölde kolaylıkla bulunabilen, kolay tutuşan fakat göz alıcı olan buzda sıkışmış donmuş metan kabarcıklarını görmeye gelmiştik. Abraham Gölü insan yapımı ve metan da çürüyen bitkilerden dolayı ortaya çıkıyor. Göl sonbahar ve kışın donduğunda, içindeki gaz kabarcıkları orada sıkışıp kalıyor. Göl daha da dondukça daha derinlerde başka kabarcıklar da ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan göl, suyun genel görüntüsünden çok uzak bir gerçeküstü soyut tabloyu andırıyor. Güçlü rüzgarlar göl zemininden karları temizlediği için kabarcıklar görünebiliyor. Baharda buzlar çözüldüğünde alev alabilen gazlar salınıyor.

Buz, Rorschach'ın mürekkep desenlerine benzer soyut görüntüler oluşturan kabarcıklara ek olarak, bazen dantel gibi görünen sanatsal şekiller, bazen ise altındaki muhteşem maviliği gizleyen küçük yükseltiler oluşturmuş.

Bu buz sahanlığını fotoğraflamak için buzun üstüne yattığımda rüzgar şaşırtıcı biçimde beni buza doğru sürükledi! Bunun gibi zorlu koşullarda fotoğraf çekmek, hem aşırı koşullarda çalışabilecek fotoğraf makinesi donanımı, hem de sizi nispeten sıcak tutacak kıyafetlerinizle birlikte tam anlamıyla hazırlıklı olmanızı gerektirir. Rüzgar geçirmez kıyafetler ve içlikler giymek kesinlikle çok önemlidir. Neredeyse her yerde giydiğim Paramo içlikleri, aşırı soğuklar için Kanada Kaz tüyü pantalonum ve Taiga şişme montum benim en gözde kıyafetlerimdir. Ayrıca, SanDisk bellek kartlarına ne kadar güvendiğimi söylemeye gerek bile duymuyorum. Bunun gibi ekstrem koşullara göğüs gerdikten sonra, mümkün olan en güvenilir ve en hızlı kartlara sahip olmak isterim; benim için bu SanDisk demek.

 
Pinterest Tumblr

Ellen Anon

Ellen Anon, ekstrem çevre koşulları karşısında güvenilir kartlara bel bağlıyor.
Daha Fazlası

Siz hiç tehlike potansiyeli taşıyan doğa harikalarını ziyaret ettiniz mi? Neresi?Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.