#açık hava

İpuçları ve Püf Noktaları

İnsanların En İyi Fotoğraflarını Nasıl Çekeceğinizi Öğrenin

İnsanları kamuya açık alanda fotoğraflamak için fotoğrafçılık konusunda teknik beceri ile hiç tanımadığınız insanları poz vermeye ikna etme yeteneğinin bir araya gelmesi gerekir. İşin teknik tarafını öğrenmek, karşınıza çıkan fırsatların çoğunu değerlendirebilmenizi sağlayacaktır. Bu kararları anında güvenle verebildiğinizde, o unutulmaz yüzleri fotoğraflama şansınız da önemli ölçüde artacaktır.

1. Dikkatle düzenleyin

Vizörünüzde eşit biçimde aralıklandırılmış dört kılavuz çizgisi olduğunu hayal edin. Çizgilerden ikisi yatay, ikisi dikey. Fotoğraflarınızda, bu çizgilerin kesiştiği noktalara anahtar nesneler yerleştirerek, izleyicilerin gözlerini yönlendirebilir ve fotoğraflarınıza olan ilgilerini uzun süreli kılabilirsiniz. Hem de konu doğrudan fotoğraf makinesiyle etkileşim içinde olmadığında bile.

2. Odak uzunluğunu seçin

Lensinizi 35 mm gibi bozulma olmayan bir ayara önceden ayarlayın ve ardından çerçeveyi tamamen doldurana kadar fiziki olarak öne doğru hareket etmek suretiyle zaman alıcı bir yöntemle çekmek istediğiniz resmi elde edin. Bir kareyi düzenlemek için en iyi yöntem her zaman lensinizin zoom halkasını çevirerek kompozisyonu ayarlamaya çalışmak değildir! Geniş açılı bir lens kullanmayın, fotoğrafını çektiğiniz nesneyi bozar.

3. Alan derinliğini dikkatli seçin

En iyi fotoğrafınızı çekmeye çalışırken fotoğraf makinenizin halkalarını ayarlamakla uğraşmamak için diyafram açıklığı ve objektif hızını önceden ayarlayın. Örnek olarak, ISO 100'de çekim yaparken, f/8'lik bir açıklık 1/50 değerinde bir objektif hızı üretir. f/8 iki veya daha fazla sayıda nesne arasında dengeyi sağlar; arka planın hafifçe odak dışına kaydırılması, dikkatleri nesnelerinize yönlendirir. Işık değişmediyse, çekimler arasında pozlamayı sıfırlamayın.

Kate Siobhan

Kate Siobhan, Vancouver'da yaşayan bir yazar ve fotoğrafçı olmanın yanı sıra, Matador'da yardımcı editör olarak görev yapıyor ve MatadorU'da fotoğrafçılık bölümünün başında.
Daha Fazlası

Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.