#sandisktips

İpuçları ve Püf Noktaları

Vahşi Yaşamı Uzaktan Fotoğraflamak: İpuçları ve Püf Noktaları

Vahşi hayvanlar; nasıl ifade etsem, vahşidir. Utangaç ve tehlikeli olabilirler. En iyisi, mesafenizi korumanızdır. Bu da, iyi bir çekim yapabilmek için uzun bir lense ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. En iyi kedi fotoğraflarını çekmek için bu gibi ipuçlarına hakim olmalısınız.

Doğru objektif hızını kullanın:

Vahşi yaşam sürekli hareket halindedir. Bu yüzden, mümkün olan en yüksek objektif hızını kullanmanız gerekir. Kullanacağınız en düşük objektif hızı; birin, lensinizin odaksal uzunluğuna bölünmesi ile ortaya çıkan değer olmalıdır. Örneğin, 400mm lens için 1/400. Hareket halindeki hayvanları yakalamak istiyorsanız, 1/1000 saniyelik, hatta belki daha yüksek objektif hızlarıyla başlayın.

Büyük bir diyafram açıklığı kullanın:

Büyük açıklık, çok ışık demektir. Işık çok olduğunda objektif hızı artar ve alan derinliği daralır. Böylelikle, karışık bir arka planın içinde fotoğrafını çektiğiniz nesnenin ön plana çıkması sağlanmış olur. Eğer hala istediğiniz pozlamayı elde edemiyorsanız, ISO'yu yükseltmeyi deneyin. (Pozlama süresini azaltmak, size canlılık kaybı olarak geri dönecektir.)

Hareket etmeye devam edin ve sabit kalın:

Evet, uzun bir lens aynı zamanda ağırdır. Fakat en iyi resimleri, önce odak uzunluğunu ayarlayıp, çekimi yapmak için dolaştığınızda çekersiniz. Kollarınızı güçlendirmek ve vahşi yaşamda bir hareket gördüğünüzde fotoğraf makinenizin havada hazır olması ve hızlı tepki vermek adına biraz spor yapmanız gerekebilir. Bir vücut geliştirmeci değilseniz ve lensiniz de ağırsa, bir monopod kullanmayı düşünebilirsiniz.

Hikayelerini Paylaş Instagram

Bu sitede öne çıkma şansını yakalayabilmek için #sandiskstories hashtag'ini kullanın.

Özel teklifler için üye olun!

SanDisk'ten promosyon teklifleri ve fotoğrafçılık ipuçları alın.